АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
$3 млрд. US инвестиции в България
Три милиарда долара са инвестирали в България американски фирми през последните 15 години. Въпреки кризата те имат интерес за развитие на бизнес у нас, съобщи Американската търговска камара в България. Ниските данъци, евтината и квалифицирана работна ръка, а също и възможностите за инвестиции в енергията и недвижимите имоти и членството в ЕС, са основните предимства на страната, каза Стефан Иванов, вицепрезидент на камарата.
Приоритет за чуждите инвестиции в България са енергетиката и високите технологии. Банките и покупката на имоти вече са изчерпани като възможности за навлизане на големи чужди капитали, смятат от камарата.
Според Валентин Георгиев, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България, през 2009 година търговията между ЕС и САЩ е била за 4,28 трилиона долара. Мудността на държавна и общинската администрация е основна пречка за навлизането на чуждите инвестиции в България, смята Скот Позил - търговско аташе на САЩ у нас.
Макар че работата на съдебната власт и корупцията са "обичайните заподозрени" като пречка пред инвеститорите, през последните 2-3 години може да се каже, че те отстъпват пред липсата на активност от страна на администрацията и пред дългите процедури за получаване на разрешителни и на лицензи, посочи Валентин Георгиев.
Според Стефан Иванов въпреки кризата, се увеличава интересът на фирмите, членуващи в камарата, за развитие на бизнес в България.
Икономиката на страната няма да пострада, ако бюджетният дефицит достигне 4% от БВП,страните от Еврозоната имат среден бюджетен дефицит от 6%, а България има и предимството на нисък външен дълг, в рамките на 15% от БВП, и винаги може да потърси
външно финансиране, смята Стефан Иванов.
2006 година е обявена за рекордна по приток на американски инвестиции в България.
Сред най-значимите за 15-годишния период от съществуването на камарата, са инвестициите на компанията "Ей И Ес" в "Марица Изток-1" за над 1 милиард евро, инвестицията на Уестингхаус в подобренията на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", на "Америкън Стандард" в завода "Видима" в Севлиево, създаването на Българо-американска кредитна банка, заводът за опаковки от алуминиево фолио на "Алкоа" в Стара Загора, глобалният център за он-лайн обслужване на клиентите на Хюлет Пакард, инвестициите в образование на "Майкрософт". Значителни инвестиции в България са направили и "Сиско системс", Дженеръл илектрик"; "Грамърси" с покупката на
"Бизнес парк София", Тишман интернешънъл в центъра на летище "София"; Хилтън Интернешънъл; Крафт фуудс; Макдоналдс; Нюз корпорейшън; Кока-кола.
По данни на БНБ за периода 1996-2008 г. САЩ се нареждат на 8-мо място с обем на инвестиции от 1.753 млрд. долара и са единствената страна в първата десетка, която не е член на Европейския съюз. Прогнозните данни на БНБ за обема на американски инвестиции през 2009 г. е за 1.569 млрд. евро.
По данни на НСИ за януари - март 2009 г. износът ни за САЩ е за 72,9 млн. лв., а за същия период на 2010 г. е за 70,5 млн. лв. За първото тримесечие на 2009 година вносът от САЩ е за 95,3 млн. лв., а за 2010 г. - 57,7 млн. лв.
По повод 15 годишнината от създаването на Българо-американската търговска камара в България в четвъртък, 27 май, в София е планирана конференция на тема:
"Трансатлантическото партньорство между САЩ и ЕС - ролята на България".
Tweet |
|