EUR 1.9558
USD 1.7850
CHF 2.0813
GBP 2.3356
CNY 2.5258
you tube
mobile version

$305 млрд. инвестирани в ЕС, 50% от световните

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

$305 млрд. инвестирани в ЕС, 50% от световните

mail12:42 | 04.08.2015прегледи 2003 коментарикоментари 0


Макар икономическият растеж в глобален план да намалява, в Европа преките чужди инвестиции поставят нов рекорд от 305 милиарда долара привлечени средства през 2014, което е с 36% повече от предходната година. Само за една година 43 европейски страни, включително Русия и Турция, привлякоха 4 341 проекта и постигнаха растеж от 10% спрямо 2013, създавайки общо 185 583 работни места (+12%).
Според 808 топ мениджъри, взели участие в 13-тото Проучване на привлекателността на Европа за инвеститорите на EY, Западна Европа привлича 50% от инвестициите в световен план през 2014, спрямо 45% през 2013. Инвестициите в Китай намаляват до 38% през 2014, което е с 6% по-малко спрямо предходната година. Това нарежда Китай трети в класацията веднага след Северна Америка, която привлича 39% от световните инвестиции.
Марк Лермит, лидер на международните консултантски услуги на EY и автор на доклада коментира: „ Атрактивността на Европа за инвеститорите се корени не само в икономическата стабилност и възстановяване в Европа, но и в по-голямата несигурност на развиващите се пазари и тяхната способност да поддържат същите нива на растеж през последните години. По-ниските цени на енергията, по-слабото евро и количествените улеснения подсилват апетита на инвеститорите към Европа и допринасят за създаването на почти 200 000 нови работни места на стария континент. Това е една много окуражителна цифра след като заетостта е един от ключовите двигатели на икономическия растеж.”
Най-атрактивните страни и градове
Повече от половината от ПЧИ в европейската икономика - 52% и 30% от създадените работни места вследствие на инвестиции се случват в три страни: Великобритания, Германия и Франция. Великобритания все още е първа в класацията по привлечени ПЧИ и създадени работни места, а Турция вече е сред първите десет страни по привлечени ПЧИ. Останалите страни в десятката са Испания, Белгия, Холандия, Полша, Русия и Ирландия.
С какво европейските градове са атрактивни за инвестиции? Три са важните неща - способността да възстановят икономическия растеж, да създават условия за развитие на компании от ново поколение и да прокарват идеи за промяна живота на милиони. Лондон, Париж и Берлин успяват да направят точно това.
Най-атрактивни индустрии за ПЧИ в Европа
Икономическото възстановяване, обезцененото евро и падащите цени на енергията са критични за съживяването на производството в Европа. Логистичните операции и промишлеността нарастват с 27% в резултат на индустриалното възраждане и бума на електронната търговия. В сектора на услугите силно нарастват инвестициите в софтуерни проекти - 27%, във финансови услуги - 37% и в бек офис услуги - 15%.
Най-големите инвеститори
Въпреки че повече от половината инвестиции в европейската икономика са от европейски компании - 51%, а други 25% от американски, китайските компании изпреварват японските и се нареждат на пето място в класацията на най-големите инвеститори в Европа. С 210 проекта - почти с 40% повече от предходната година, китайските инвестиции в Европа са резултат от усилията на китайското правителство за насърчаване на чуждите инвестиции като средство за придобиване на технологии, марки и ресурси в чужбина, за да стимулира развитието на висококачествено вътрешно производство и услуги.
Проектите на запад, работните места на изток
Страните от Централна и Източна Европа ( ЦИЕ) вкл. Русия и Турция изпреварват западните си съседи по брой на създадени работни места от ПЧИ. Така ако броят на новите работни места в Западна Европа е 89 486, то в ЦИЕ е 96 087. Полша и Турция запазват апетита на инвеститорите и генерират високи нива на нови работни места. Полша е на трето място с 15 485 работни места, а Турция на осмо с 8 175 работни места. Румъния напредва с впечатляващите 77%, създавайки 10 892 нови работни места. Най-голям скок обаче прави Македония с цели 233% увеличение на създадените работни места. Така те са 5 688 през 2014. България също привлича интереса на инвеститорите и се нарежда малко след първите десет – на 12 място с 5 688 нови работни места. Въпреки това нуждата от реформи и по-добра инфраструктура е ключова при привличането на инвеститорския интерес.
Трудности по пътя напред
Според проучването 59% от инвеститорите са уверени за перспективите на Европа в следващите три години, но само 32% от мениджърите имат планове да създадат или да разширят дейността си в Европа през следващата година, а 64% не разполагат с никакви планове.
Инвеститорите изказват мнение, че за да направят най-доброто от икономическото възраждане на Европа и по-нататъшното подобряване на инвестиционния климат, политиците трябва да продължат да премахват пречките пред ефективността на бизнеса. Това са излишната бюрокрация и бавния растеж, които все още се възприемат като основни пречки.
"Всички актуални дискусии в цяла Европа биха могли да повлияят на привлекателността на региона за инвеститорите. Всяка евентуална промяна в отношенията на Великобритания с ЕС и ключовите избори и реформи в големите европейски икономики могат да повлияят на класацията на привлекателността. По-специално, тези страни - Франция, Испания, Италия и други, които имат потенциала да увеличат апетита на инвеститорите, ще допринесат за още по-интересна Европа през следващите няколко години" коментира Лермит.

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg