EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

$597 млрд. приходи на оръжейните фирми

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

$597 млрд. приходи на оръжейните фирми

mail08:45 | 06.12.2023прегледи 856 коментарикоментари 0


Приходите на 100-те най-големи оръжейни компании в света са се свили въпреки войната в Украйна и усилията на редица европейски държави да увеличат разходите си за отбрана, показва доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира СИПРИ (SIPRI), цитиран от ДПА.

Според доклада общите приходи за 2022 г. на всичките 100 компании са намалели с 3,5% в сравнение с предходната година и възлизат на 597 милиарда долара.

Пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през февруари 2022 г. и изостреното напрежение в други части на света доведоха до рязко повишаване на търсенето на оръжия и военно оборудване. В доклада на СИПРИ обаче се констатира, че оръжейните компании понастоящем не разполагат с производствен капацитет да отговорят на това търсене.

"Много оръжейни компании се сблъскаха с пречки при адаптирането си към производство на оръжия за високо интензивни военни действия", отбелязва Люси Беро-Судро, директор на отдела за изследвания в областта на въоръженията в института. Наред с това обаче тя подчертава, че оръжейните компании са получили значително повече поръчки - особено за боеприпаси - и вероятно ще имат значително повече приходи и печалби през следващите години.

Най-голям "принос" за спада на приходите имат компаниите в САЩ и Русия, се посочва в доклада. По данни на СИПРИ американските компании са отчели общи приходи от 302 млрд. долара, което е със 7,9% по-малко от предходната година.

Според стокхолмския институт данните за руските оръжейни компании са крайно ограничени и само две руски компании са включени в доклада за 2022 г. Тези две компании обаче отчитат спад на приходите с 12%.

За разлика от тях четирите германски компании, включени в списъка на СИПРИ - "Райнметал" (Rheinmetall), "ТисенКруп" (ThyssenKrupp), Хенсолд (Hensoldt) Hensoldt и "Дил" (Diehl) - отчитат средно общо увеличение от 1,1%.

По данни на СИПРИ приходите на 100-те най-големи оръжейни производители в света през 2022 г. остават значително по-големи от тези през 2015 г.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg