EUR 1.9558
USD 1.9037
CHF 2.0822
GBP 2.3526
CNY 2.6253
you tube
mobile version

Американските мита за Канада и Мексико се отлагат

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Американските мита за Канада и Мексико се отлагат

mail18:12 | 06.02.2025прегледи 378 коментарикоментари 0


САЩ ще преустановяват налагането на новите мита на Канада за най-малко 30 дни, съобщи канадският министър-председател Джъстин Трюдо след телефонен разговор с американския президент Доналд Тръмп, предаде Франс прес.

„Въвеждането на предложените мита ще бъде отложено с най-малко 30 дни, докато работим заедно", каза канадският премиер, цитиран от Ройтерс.

„Канада поема нови ангажименти. Ще назначим служител, отговарящ за проблема с фентанила, ще добавим мексиканските картели в списъка на терористичните организации [...] и ще създадем заедно със САЩ съвместно звено за борба с организираната престъпност, трафика на фентанил и прането на пари“, посочи Трюдо в изявление в социалната мрежа „Екс“.

Той добави, че в разговора си с Тръмп е обещал допълнително сътрудничество в сферата на граничната сигурност. Решението идва, след като вчера подобно отлагане беше обявено и по отношение на Мексико, посочва Ройтерс.

От своя страна, Тръмп заяви, че телефонният му разговор с Трюдо е преминал „много добре“, предаде Си Ен Ен.

Вносните мита в САЩ за продукти от Мексико се отлагат с един месец. Това обяви в социалната мрежа "Екс" (X) мексиканският президент Клаудия Шейнбаум, след като е разговаряла с американския си колега Доналд Тръмп. Изявлението на Шейнбаум бе потвърдено от Белия дом, информира Асошиейтед прес.

В публикация в социалните медии Тръмп потвърди, че временно спира влизането в сила на митата за вноса от Мексико, както и че преговорите за постигане на "сделка" между двете страни ще продължат.

Той възнамерява да участва в преговорите заедно с ръководителите на американски институции, на министерството на финансите и на търговията.

"Мексико незабавно ще подсили северната граница с 10 000 членове на Националната гвардия, за да спре трафика на наркотици от Мексико към Съединените щати, по-специално фентанил", написа в социалната мрежа "Екс" мексиканският държавен глава.

"САЩ се ангажират да работят за спиране на трафика на едрокалибрени оръжия за Мексико", пише още в поста на Шейнбаум.

Мексиканският президент добави, че двете държави ще продължат преговорите, свързани със сигурността и търговия и че "митата са паузирани за месец".

Наложените от Тръмп мита върху вноса от Китай и Канада остават в сила и трябва да се прилагат от утре, 04 февруари, допълва АП.

Тръмп заяви вчера, че митата ще бъдат оттеглени, ако Канада и Мексико направят повече за справяне с нелегалната емиграция и контрабандата на фентанил. 

САЩ вече не могат да поддържат търговски дисбаланс с двата си най-големи търговски партньора, допълни Тръмп.

През уикенда американският президент подписа указ за налагане на мита върху вноса от Мексико, Канада и Китай. Той обяви икономическо извънредно положение, за да наложи мито от 10 процента над сегашната тарифа за целия внос от Китай и 25 процента мита върху вноса от Мексико и от Канада, като се прави изключение за канадския петрол, за който митото е 10 процента. Новите мита трябваше да влязат в сила от утре, 4 февруари.

"Прочетете изпълнителната заповед, в която президентът Тръмп бе изцяло ясен, че това не е търговска война", заяви Кевин Хасет, директор на Националния икономически съвет в администрацията на Тръмп, като допълни, че "това е нарковойна".

Множество икономисти извън президентската администрацията предупредиха, че новите мита ще повишат цените и ще попречат на икономическия растеж.

Малко вероятно е САЩ да изпаднат в рецесия тази година, но митата ще навредят на растежа и ще повишат стойността на държавните заеми, което потенциално ще запази лихвените проценти, начислявани върху ипотечните кредити и кредитите за покупка на автомобили, отбелязва Джо Брюсуелас, главен икономист в консултантската компания Ар Ес Ем (RSM).

"Ако няма решение, въздействието върху икономиката на САЩ ще бъде значително", допълни той. "Растежът ще се забави значително от средно 2,9 на сто за последните три години, след като инфлацията и лихвените проценти се повишават. Доходността на 10-годишните държавни облигации, която в момента е около 4,5 на сто, може да се повиши до диапазон между 4,75-5 на сто", обясни Брюсуелас.

/БТА/

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg