EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Годжи Бери - елексирът на младостта "ин витро"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Годжи Бери - елексирът на младостта "ин витро"

mail16:40 | 18.03.2012прегледи 8210 коментарикоментари 3


Данаил Алеков

От 6 до 10 март на територията на Международния панаир – Пловдив,се проведе традиционната Международна селскостопанска изложба АГРА 2012. В рамките на събитието, повече от 20 000 души посетиха изложението, на което бяха представени различни иновационни практики в селското стопанство. Беше представена и първата специализирана изложба на биопродукти – БиоАгра, под патронажа на холандската фондация „Авалон”. Българските фирми обаче показаха, че имат потенциала и амбициите да се развиват наравно с европейските компании в бранша. Повече от 44 кандидати пък се включиха в конкурса за иновации, под патронажа на министър Мирослав Найденов.
Една от иновациите не само в България, а и на европейските пазари, е инвитро разсад на растението Годжи Бери. Растението е познато в китайската медицина, а приложението му е най-разнообразно - лечебните му свойства помагат на черния дроб, зрението, имунната система, оросяване на крайниците, използва се и като афрозодиак. Растението е познато като „елексир на младостта”, заради борбата с преждевременното стареене, с което всъщност е известно по цял свят.
Именно заради подмладяващите си качества, още на първия ден бяха изкупени всички мостри от посадъчния материал Годжи Бери. От фирмата-производител „БиоТрии” ООД бяха предвидили 1000 бройки и ограничените количество от Годжи Бери станаха причина за спречквания пред щанда.
EconomyNews.bg се свърза с фирмата-производител на посадъчния материал. Оказа се, че на столичния булевард „Илиенско шосе” е разположена една от най-модерните лаборатории в България. Екипът от биотехнолози е патентовал единствената по рода си технология за микроразмножаване в България. През пролетта на 2011г.  лаборантите размножават първите стръкчета Годжи Бери по инвитро път.
Микроразмножаването им започва с поставянето на малки стръкчета Годжи Бери в буркани със специална хранителна среда за микроорганизми (агар - растителен заместител на желатин), наподобяваща желе. В нея се съдържат различни макро- и микроелементи, както и хормони. След като се поставят малките стръкчета, бурканът се запечатва и се оставя в специално пригодени помещения. Когато достигнат оптимален размер (обикновено като изпълнят буркана), годжитата се засаждат и готовия посадъчен материал излиза на пазара, като целия процес отнема 45 дена. По същия начин, в лабораторията размножават и други растителни видове – пауловния (бързорастящ дървесен вид), джакаранда (екзотичен дървесен вид, познат в Латинска Америка, Карибите и Хавай), канадска боровинка и други, като някои от тях са новост за нашия регион. Въпреки че според Националната стратегия за развитие на научните изследвания (28.07.2011 г.), биотехнологиите залягат като приоритетна област, то до този момент лабораторията е изцяло на самоиздръжка. Фирмата вече е кандидатствала за европейско финансиране, но засега и без него успява да наложи продуктите си на пазара. Според Теодора Георгиева, управител на „Био Трии” ООД, успешното представяне на АГРА 2012 се изразява в сключени договори с гръцки и румънски клиенти, надхвърлящи 200 000 бройки от растението. Въпреки че Годжи Бери не спечели награда за иновация, интересът и добрите отзиви от страна на посетителите на АГРА 2012 са достатъчно призвание за фирмата.


 
Коментари
 
branimir - 19-05-2012 г. 12:36:37

zdaveite ot kade moga da si zakupq Годжи Бери -rastenie i kolko mu e cenata.

Васил Йотов - 18-04-2012 г. 20:14:47

Възхищавам се от вашите продукти. Каква е възможноста да се снабдя с дръвчета Джакаранда? Желая ви успехи.

krasi - 08-12-2012 г. 21:09:12

да не мислите че тук някой ще ви отговори

 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg