EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Пернишкият разлом се събуди

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пернишкият разлом се събуди

mail10:27 | 22.05.2012прегледи 5845 коментарикоментари 0


Както вече е известно, епицентърът на земетресението, което разлюла страната в ранните часове на деня,  е на 10 км юг-югозапад от Перник и на 32 км югозападно от София. Според сеизмолозите става въпрос за „събуждане“ на Пернишкия линеамент – разлом, който няма връзка с разломите около планината Витоша. Пернишкият разлом не е бил активен около 100 години, като последният трус там е от преди век, със сила много по-малка от днешната. На територията на нашата страна най-опасните сеизмични зони, с възможен магнитуд 7.0 и по-висок, са Кресненската, Пловдивската, Софийската, Горнооряховската и Шабленската. Вижте най-съществените земетресения в България от началото на века.

източник:disasters.freehosting.bg

Същевременно ви представяме кратко интерво на агенция "Фокус" с дежурния сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН н.с. ІІ ст. Ирена Александрова за състоянието на земните недра в Пернишия разлом към момента.

Г-жо Александрова, каква е последната информация за начина, по който продължава да се развива земетресението в Перник?
Ирена Александрова: То ще затихва дълго време, вероятно 2-3 месеца, а може би и много повече. Много силно е земетресението. Ще затихва дълго време и хората там ще усещат слабите земетресения – от порядъка на 2 - 2,5 по Рихтер. Това е добре засега, че поне силните, високите магнитуди – над 3,5 доста разредиха и в момента стават само слаби.
Колко и с какъв магнитуд за регистрираните последващи земетресения?
Ирена Александрова: Вероятно са над 100 земетресенията, заедно с микроземетресенията, които не се усещат. От тях с магнитуд над 2,5 по Рихтер земетресенията са над 30.
През това време може ли да се регистрират трусове с по-висок интензитет, а не затихващи?
Ирена Александрова: Напълно е възможно, но по-вероятно е да не се случи земетресение с такъв магнитуд. Много трусове, с по-нисък магнитуд – да. Те стават и в момента. Но да надвиши този от сутринта, е много малко вероятно.
Как се разпространяваха вълните – както в София, така и в Перник, където беше епицентърът?
Ирена Александрова: Над епицентъра хората го усещат вертикално, тук в София всички ние го усетихме и движенията бяха хоризонтални.
Колко често се активира Витошкият разлом, както и Пернишкият?
Ирена Александрова: Такъв магнитуд не сме имали скоро. Последното земетресение е от 1917 г., което е с по-нисък магнитуд. Преди 2 години имаше едно земетресение във Витошкия разлом – магнитудът му беше около 3,6, значително по-слабо. Това беше последното силно земетресение, което изплаши хората една сутрин.
Масово хората излизаха навън – това добро решение ли е, какви са Вашите препоръки, кое е първото, което трябва да направим?
Ирена Александрова: Много зависи къде е човек. Ако е в къща – да, добре е да излезе веднага навън но ако е на дванадесетия етаж в блок, просто трябва да си остане у дома и ако има бюро или здрава маса или под рамките на някои от вратите – всеки трябва да знае местата, където са засилените конструкции и там също е безопасно да се стои. Бягството навън, когато е в блок и на висок етаж, просто не бива да се случва.
Пети и шести етаж също е високо, защото първо не трябва да се ползва асансьор, защото там следват усуквания в асансьорните шахти, заклещвания и така човек може да си остане вътре и да не може да излезе. Да се тича по стълбите надолу е също опасно. Те са най-лабилното място – стълбищата. Най-добре и най-сигурно за живота на хората, които са от четвърти етаж нагоре, е да си останат у дома. Това е най-сигурно за живота им. Първи и втори етаж могат да рискуват и да избягат.
Трябва ли, според Вас, специална система за евакуация, за ранно предупреждение да сигнализира гражданите да напуснат жилищата си в такава ситуация?
Ирена Александрова: Да има система за целия ни град София за ранно предупреждение, която да се включи, би могло. Полезно е, така че ако има начин това някой да го финансира, ние бихме могли да го направим, но е въпрос за в бъдеще.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg