EUR 1.9558
USD 1.8677
CHF 2.0601
GBP 2.3170
CNY 2.5772
you tube
mobile version

Прогнозен дефицит за Q1: 3,634 млрд. лв.

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Прогнозен дефицит за Q1: 3,634 млрд. лв.

mail08:56 | 24.01.2025прегледи 444 коментарикоментари 0


„До 14 февруари в Министерския съвет ще бъде внесен нов проект на Закон за държавния бюджет за 2025 г., както и проектите на закони за бюджета на Националната здравноосигурителна каса и на Държавното обществено осигуряване“. Това съобщи министърът на финансите Теменужка Петкова след заседанието на правителството. Днес кабинетът взе решение да бъдат изтеглени тези, които са внесени от служебното правителство, както и проектите за промени в данъчните закони.

„България вече има редовно правителство и неговите политики следва да намерят отражение и в бюджетните закони за 2025 г. Надявам се да вземем най-добрите решения, така че да предложим бюджет с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт на страната, така, както предвиждат Законът за публичните финанси и Маастрихтските изисквания, свързани с членството на България в еврозоната“, мотивира Петкова днешните решения на кабинета.

Теменужка Петкова представи актуална информация за състоянието на публичните финанси към настоящия момент. „Това е рамката, в която ние работим в условията на удължения бюджет за 2025 г. до приемането на редовен закон за бюджета. Но това са фактите и истината, от която ние тръгваме, и държа българските граждани да са наясно с това.“

Анализът на Министерството на финансите показва, че дефицитът по държавния бюджет, който ще се генерира за първото тримесечие на 2025 г., е около 3,634 млрд. лв. Той се базира на разчетите за обичайните разходи и трансфери, необходими за нормалното функциониране на системите в държавата. „Приходите за месец януари ще са близо 3,684 млрд. лв., а обичайните разходи и трансфери биха били 4,092 млрд. лв.

Това формира дефицит по държавния бюджет от 407 млн. лв. За месец февруари приходите са 2, 267 млрд. лв. и при размер на обичайните разходи и трансфери 4 млрд. лв., дефицитът е около 1,736 млрд. лв. За месец март приходите са 3,063 млрд. лв., а разходите и трансферите ще са 4,553 млрд. лв., поради което дефицитът ще бъде в размер на близо 1, 491 млрд. лв.“, посочи финансовият министър.

За да може да се финансира дефицитът и държавата да функционира нормално в следващите месеци до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г., правителството е обсъдило необходимостта да използва средства от фискалния резерв, с които да се покрият текущи разходи за месец януари.

„Ако такова решение бъде одобрено, в рамките на следващото редовно заседание на Министерския съвет ще предложим да бъде да определен точният размер на средствата от резерва, които следва да се използват така, че да осигурим необходимата ликвидност“, коментира министър Петкова. Тя предупреди, че предстоят много тежки и сериозни изпитания, свързани с публичните финанси и е необходима мобилизация на всички сили и средства. „Ние сме за това да бъдат увеличавани доходите, пенсиите и ще работим интензивно в тази посока. Но всичко това трябва да бъде на базата на икономически растеж. Когато икономиката генерира такъв ресурс, той трябва да бъде преразпределен и ние безспорно ще полагаме усилия за това“, подчерта тя.

Министър Петкова увери, че са осигурени средствата, необходими за общините и за Агенцията за социално подпомагане и че правителството полага усилия, за да осигури нормалното функциониране на всички системи. След като са заредени лимитите за общините и АСП оценката за фискалния резерв се очаква да бъде 9,2 млрд. лв., от които  4,2 млрд. лв. е Сребърният фонд.

„Остават 5 млрд. лв. като възможност за средства, от които бихме могли да се възползваме. Никой обаче не иска целия недостиг да се покрие за сметка на резерва, просто защото това не е редно. Затова бързаме със закона за бюджета, бързаме да предложим мерки и да можем да работим в нормални условия на приет закон за бюджета“, разясни тя.

„За да стане член на еврозоната, България трябва да отговори на определени критерии. Към настоящия момент единственият критерий, който България не покрива, е този за ценова стабилност. На 17 януари излезе информацията на Евростат. България не го изпълнява с 0,1% процентни пункта“, посочи министър Петкова. Тя потвърди, че в момента, в който страната ни изпълни този критерий, правителството ще се съобрази с решението на Народното събрание и в указания срок ще подаде заявление до Европейската комисия за изготвяне на конвергентни доклади.

 

 

 

 

 

 


Тагове: дефицит, бюджет
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6667