EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Рублата не спря руснаците да купуват имоти у нас

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Рублата не спря руснаците да купуват имоти у нас

mail06:36 | 13.11.2015прегледи 145726 коментарикоментари 0


EconomyNews.bg

„Апокалипсисът не се състоя. Мрачните прогнози за пазара на ваканционни имоти у нас не се оправдаха. Пазарът не беше унищожен и ще продължи да съществува, макар да не се очаква бум”. Така обобщи изминалата година Антоанета Тодорова, търговски директор в строително-инвестиционната компания Green Life Property Development. 2015 г. започва наистина драматично заради кризата в Русия и дъното, което удари рублата. Още през месец март обаче се появява надежда, че нещата ще се нормализират – котировките стигат до нива 65-70 рубли за евро и пазарът се успокоява. Известен факт, че основният двигател на пазара на ваканционни имоти са руснаците и техните проблеми наистина са довели до 50% свиване на пазара. Въпреки това, сериозно намалелият брой огледи на ваканционни имоти от началото на годината до края на третото тримесечие не е довел до драстично намаление на броя сключени сделки, защото клиентите са много по-мотивирани. Работата с активни, реални купувачи е един от позитивните ефекти от спада на активността в сегмента, породен от политическата ситуация в Русия в края на 2014 година. Около 15% от огледите са приключвали със сделка при 10% в предходните години. Почти всички продажби, започнати преди началото на кризата в Русия,  са финализирани. Повечето клиенти, които са изпитали финансови затруднения са поискали предоговаряне на срока, а не на цената. Онези, които са продали имот, най-често са разполагали с няколко на морето или са имали спешна нужда от средства.

„Около 98% от клиентите ни успяха да затворят сделките си, без да се налага да предоговаряме цените.  На тях им беше необходимо време, в което да осигурят средствата, преодолявайки трудности и валутни ограничения в страната. По-малко от 2% от нашите клиенти не успяха да се справят с кризисната ситуация”, посочи Антоанета Тодорова.

Друг ефект от промените на ваканционния пазар е промяната в темповете на  развитие в сектора.

Утвърдените инвеститори, които през изминалия сезон реализираха добри продажби, чувстват увереност и предприемат нови, макар и по-малки стъпки на развитие. Ваканционните комплекси, успешно реализирани и с добра репутация, продължават плавно да се разширяват, като  прогнозите са  за задържане и леко покачване на пазара през следващите години.

Има  ръст в дела на българите, украинците и британците, но те все още не са определящи за структурата на пазара. Има промяна в профила на клиентите, породена от бюджетите, с които домакинствата разполагат след обезценяването на националната валута. „Класически ефект от кризата е "отварянето на ножицата” –търсят се най-скъпите и най-евтините имоти, а средният сегмент изчезва или намалява значително”, отбеляза Тодорова.

Средните бюджети на купувачите по южното Черноморие са около 50 000 евро за готов апартамент с една спалня. В Поморие, където компанията има проект от градски тип, нивата са по-ниски и варират между 30 000 и 40 000 евро. Таксата за поддръжка на годишна база в градските затворени комплекси също е по-ниска – около 100-150 евро на фона на 650-800 евро в класически ваканционните проекти.

Цените на новите имоти по южното Черноморие са отбелязали спад с около 10% за година, което е незначително изменение на фона на влошените икономически условия в Русия, откъдето идват основните купувачи.  

zoom_sss

За лично ползване са купени около 80% от имотите от началото на годината, като това е целта на почти всички купувачи в по-ниския сегмент. Останалите 20% се придобиват с цел инвестиция и са по-скоро решение на клиенти, търсещи запазване на стойността на спестяванията си още в началото на срива на рублата.

Според Теофил Петров, изпълнителен директор на агенцията пазарът на терени във ваканционните комплекси и морските градове не се радва на засилена активност, както този в София. Сделките, когато се сключват, са по-скоро инцидентни и са продиктувани от интереса на големите инвеститори към разширяване на функциониращи проекти. Нови мащабни инвестиции по Черноморието едва ли ще се появят в следващите години, тъй като обемите са свити, а търсенето изключително взискателно по отношение на историята на инвеститора. 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg