EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Руските "тихи" инвестиции

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Руските "тихи" инвестиции

mail07:15 | 06.06.2014прегледи 10957 коментарикоментари 0


Мира Лазарова
Според различни анализи усилията на правителството на Орешарски, подкрепяно от определени български и руски компании, да остане на власт, има за цел да осигури необратимост на газопровода „Южен поток”, чиято прогнозна стойност към момента е 3.5 млрд.евро. Медийната суматоха около този проект създава грешното впечатление, че в България само тези руски фирми и техните български партньори доминират руското присъствие в икономиката ни.
                                                                

                                       България-Русия -стокообмен

таблица:МИЕ

Общият размер на преките руски инвестиции за периода 1996–2013 г. е около 1.8 млрд. евро. Стокообменът между двете страни е над $7 млрд. за 2013 година, като българското салдо е отрицателно, тъй като страната внася основно енергоносители за над 3.5 млрд.евро годишно.
Според официални документи на МИЕ основни проекти на двете страни в България са: изграждане на АЕЦ "Белене"; пряка международна железопътна-фериботна връзка между пристанище Варна и пристанище Кавказ; изграждане на „Южен поток”; изграждане на нефтопровод "Бургас–Александруполис".
От по-горните проекти – най-скъпите – тези в енергетиката - АЕЦ „Белене” – стойност от над 10 млрд.евро, и нефтопроводът са замразени, като се водят арбитражни дела. Бъдещето и на „Южен поток” изглежда неясно с оглед наказателната процедура на ЕК към България, обявена в понеделник.
Това, което се опитва да направи ЕК е не да блокира проекта „Южен поток”, а да се отстранят нарушенията на европейското законодателство в областта на обществените поръчки по отношение на "Южен поток", каза Антоан Коломбани, говорител на еврокомисаря по конкуренцията Хоакин Алмуния. Според нас България не е спазила законодателството в областта на обществените поръчки. Основната ни тревога е, че дружеството "Южен поток-България" е получило договор да проектира, финансира, изгради и използва газопровода без прозрачна и конкурентна процедура, необходима за подобни случаи. Европейското законодателство предвижда правила за прозрачност, недискриминация и еднакво отношение, уточни Коломбани. Второто ни опасение е, че междуправителственото споразумение (на София с Москва - бел. кор.) предвижда договори с подизпълнители, които могат да бъдат сключени с предпочитание към български и руски дружества, без публикация в Официалния вестник на ЕС. Това също е в разрез с европейските правила за обществените поръчки, заяви говорителят. Правителството има срок от един месец за отговор.
EconomyNews.bg припомня, че на 31 октомври 2013 година бе обявен конкурс за строител на газопровода "Южен поток", който обаче не бе проведен по правилата на Закона за обществените поръчки (ЗОП), тъй като БЕХ заяви, че няма нужда от подобна процедура. Имаше две процедури по обявяване на конкурса, първата на 31 октомври, по-късно отменена, вторият опит бе проведен в рамките на 10 дни – на 21 декември м.г. се обявява конкурс, краен срок за подаване на офертите бе 10 януари т.г.
На 24 май т.г. стана извествен победителят - "Стройтрансгаз консорциум" ДЗД. Половината акции в консорциума се държат от руската компания "Стройтрансгаз", чийто мажоритарен собственик е Генадий Тимченко. Фирмата неотдавна представи оферта за придобиване на акции от БЕХ, който държи 50% от „Южен поток България". Другите 50% в консорциума имат пет български фирми, обединени в акционерно дружество "Газпроект Юг". В него влизат "Промишлено строителство холдинг", "Техноекспортстрой", "Главболгарстрой" (ГБС), "Понсстройинженеринг" и "ПСТ Холдинг".
Финансирането на проекта предвижда Българският енергиен холдинг да вземе 620 млн. евро заем от „Газпром” при годишен лихвен процент 4.25% (при първоначално искани 8% от страна на руската компания). По план кредитът трябва да бъде погасен за 22 години.  Тези 620 млн. евро съответстват на 15% от стойността на проекта, а останалите 70% ще са привлечено финансиране.
Ако се пренебрегнат скандалните разправии около енергийните проекти и се види статистиката става ясно, че най-сериозните руски инвестиции в България през годините след 2008-2009, когато от пазара се оттеглиха британските притежатели на имоти, са руски фирми и физически лица. Руските граждани заемат 4-то място в класацията по брой на чуждестранни туристи, посетили България през 2013 г. и се наблюдава увеличение на туристопотока от Русия с 14.1%.
Почти 18 млрд.евро в имоти - или тихите руски инвестиции
Но не това е най-важното. По-същественото е, че руски граждани притежават около 500 000 имота в Източна България, според данни на генералният консул на Руската федерация във Варна Юрий Соловьов.
Неговият консулски окръг обхваща областите Варна, Добрич, Шумен, Бургас, Ямбол и Сливен, като в тях живеят повече от 6000 руснаци, а около 300 000 са тези, които посещават страната ни редовно.
Променя се и потребителското поведение на руски купувачи у нас. „Търсенето трайно се пренасочва към имоти за постоянно живеене. Дори краткосрочните им планове да са да почиват в жилището, а не да се преселват у нас, руснаците, които активно търсят имот в България, предпочитат то да бъде в населено място, а не в класически курорт и да бъде с потенциал за постоянно пребиваване”, обобщава Теофил Петров, изпълнителен директор на Green Life по време на „ХII Салон недвижимости Болгарии” в Москва.
80% от купувачите по морето към момента са руснаци, коментира Полина Стойкова, мениджър Bulgarian Properties. Те се концентрират в района на Слънчев бряг, Бургас и на юг – основно в Созопол и Лозенец, където зачестиха покупките на имоти в комплекси от най-висок клас, разположени на първа линия на цени между 1 100 и 1 500 евро/кв.м.
Що се отнася до нивата, на които се осъществяват продажби на масовия клас имоти, средната цена в Слънчев бряг за първото тримесечие на 2014 г. е 560 евро на кв.м. Средната обща цена на закупените апартаменти е 32 100 евро. Бюджетите на купувачите в този сегмент остават без изменение.
Според Стойкова изминалият зимен сезон беше най-силен за продажбите на имоти в ски курортите от началото на кризата. Почти 100% от купувачите на имоти в Банско са руснаци, докато Боровец е почти изцяло доминиран от българи. Пампорово привлича български и руски интерес. Средната цена на продадените апартаменти в Банско през първите 3 месеца на годината e 370 евро на кв.м. Бюджетите, които купувачите отделят за покупка в Банско и през тази година са на средно ниво в размер на 22 500 евро. Подобна е ситуацията и в Пампорово – там средната цена на продадените апартаменти също е 370 евро/кв.м. Боровец продължава да бъде най-скъпият ски курорт. Там сделки се сключват на нива средно около 630 евро/кв.м., а средната обща цена на закупените апартаменти е най-висока спрямо останалите ски курорти – 37 250 евро.
Калкулация на EconomyNews.bg, която няма претенция за официални статистически данни, но се базира на пазарни данни, показва, че при средна цена от 32 000 евро за имот, руските физически лица са инвестирали на пазара на имоти у нас през последните 5 години най-малко 18 млрд.евро – сума сериозно надвишаваща скандалните със своята икономическа и финансова обосновка споменати три проекта – АЕЦ „Белене”, „Южен поток” и „Бургас-Александруполис”.
 

Средният руски купувач на имот

България се нужда от инвестиции и откриване на работни места повече от всякога, коментират икономисти. Проблемът е, че в посочените енергийни проекти българската администрация и партии се забъркват в откровени корупционни схеми при определяне на изпълнители на проектите, както и източване под форма на консултантски договори основно на НЕК при АЕЦ „Белене”, а сега чрез „Южен поток” на БЕХ. На практика обществената полза от реализирането по този начин на проектите е минимална, интересът е геополитически - на Русия, и финасов на фирмите, близки до властта.

Обратно - руските инвестиции в имоти през последните три-четири години движи пазарът особено в сектора на ваканционните имоти, казва Георги Пехливанов, собственик на агенция. Тази тенденция ще се запази и в близките години. Единствените им конкуренти към момента са българските купувачи.  През 2013 година бюджетът на средностатистическия български клиент е бил 50 000 евро, докато на руския е между  80 000 - 100 000 евро, към руските купувачи се появи и нова група купувачи – жители на Беларус, Украйна, Казахстан.

Логично би било едно отговорно правителство да стимулира малките инвеститори в икономиката, но в случая това не е така, правителствената щедрост е за частни компании с политически амбиции.

                                                               Профил на купувача в България

източник: Green Life


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg