АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България се представя на международното събитие за 34-ти път със собствен щанд, като на площ от 143 кв. м ще бъдат изложени стоки на 14 родни производители - млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.
ОББ: България много близо до изпълнение на критерия за инфлацията за прием в еврозоната. През третото тримесечие на 2024 г. (последни данни) цените на жилищата у нас нараснаха с 16.5% спрямо същия период на 2023 г., далеч по-бързо от инфлацията в страната и ръста в цените на жилищата в ЕС и еврозоната.
Доставките на технологичен хардуер за вътрешния пазар в България, включително лаптопи, таблети, смартфони, десктопи и сървъри, системи за съхранение, телеком оборудване, компютърна периферия и части, по прогноза на CBN, през 2025 година ще достигнат историческата стойност от 1.03 милиарда евро. Това би представлявало 0.93 % от прогнозния БВП на България за 2025 - рекордна стойност за последните пет календарни години.
Най-вероятно в идните месеци България ще подаде искане за извънреден конвергентен доклад, който ще излезе през пролетта и ще даде зелена светлина за въвеждането на еврото от януари 2026 г. Пътят е в голяма степен технически, тъй като основните политически стъпки и промени в законодателството вече са направени.
През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално закупени за недовършената АЕЦ Белене в България. Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро . Американската компания „Уестингхаус“ също планира да построи два реактора на украинската площадка.
Най-много от тях са реализирани в София – 6,2 млрд. лв., като най-големите суми са изплатени по проекти, свързани с разширение на метрото в столицата. Следват област Пловдив с 1,6 млрд. лв., където най-скъпите проекти са за водите, водоснабдителната и канализационната мрежа, и област Бургас – обходния път на гр. Бургас и модернизация на обществения транспорт.
Според базовия сценарий на "УниКредит Булбанк", извънреден конвергентен доклад от ЕЦБ и ЕК, може да бъде поискан от българското правителство дори през следващата седмица. "Ако докладът е положителен, Европейският съвет формално ще одобри присъединяването на България към еврозоната вероятно през май тази година, което ще направи възможно страната да приеме еврото от 1 януари 2026 г.",
Нова услуга на ББР - лизинг на земеделска земя. Той е предназначен за търговски дружества и земеделски производители, регистрирани в България. Финансирането е в размер до 90% от оценката на земята, като минималната стойност на експозиция към един клиент е 100 хил. лв., а максималната – 5 млн. лв. обща експозиция за група свързани лица.
Това заяви Илиана Иванова, член на Европейската сметна палата, която представи Годишния доклад на палатата. За България не са намерени количествени грешки при управлението на европейските средства в областта "Земеделие и природни ресурси", но са открити грешки в областта "Кохезионна политика", посочи тя.
Основната лихва на РЦБ през 2024 година се повиши до 21% - най-високото ниво от ранните дни на управлението на президента Путин. Целта на институцията е да овладее инфлацията в страната. В отговор търговските банки предложиха на клиентите си краткосрочни депозити с лихви, достигащи до 30 процента.