АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Паричен агрегат
Чрез парични агрегати се осъществява, установяването и регурирането на парите в обръщение. Измерването на предлагането на пари става с т.нар. парични агрегати. Във всеки паричен агрегат се включват определени парични активи. В паричните агрегати М1 ,М2 и М3 се включват съответно:
М1(тесни пари) - състоят се от валутата, т.е. монетите и банкнотите в обръщение плюс разплащателните сметки (в развитите страни се наричат чекови депозити и включват всички депозити в търговски банки или други спестовни институции, срещу които може да се издаде чек, с който да се извърши разплащане). На практика М1 се състои от най-бързо ликвидните разплащателни инструменти.
М2 – състоят се от квазипарите и паричния агрегат М1. Квазипарите са потенциални пари и са пасиви на паричната система, които не се използват като директно средство за разплащане в даден момент, но са паричен потенциал, който при определени условия може да се окаже в сферата на паричното обръщение. Това са срочни депозити, спестовни депозити в левове , депозити в чуждестранна валута и т.н.
М3(широки пари) – състоят се от М2 плюс споразумения за обратно изкупуване, дялове и акции от фондове на паричния пазар, както и дългови сертификати с матуритет до и включително две години. Паричният агрегат М3 се следи от големите
Чрез парични агрегати се осъществява, установяването и регурирането на парите в обръщение, те са М1,М2,М3.
Британското правителство обмисля да дава паричен бонус на британците, които продават старите си коли и си купуват нови, предаде ВВС. Вероятно бонуса ще възлиза на около 2000 британски лири.
Cisco Systems ще плати първия паричен дивидент в историята си, от 6 цента на акция.
Аз разбирам сериозното затруднение на премиера, тъй като държавата е в предколапсно състояние от гледна точка на финансова база и липсата на пари постоянно определя едно рязко негодувание в определени социални групи, заяви в интервю икономистът Кольо Парамов.
За периода януари-декември 2016 година 970 476 броя транзакции на обща стойност от 779,5 млрд. лв. са преминали през платежната система на страната, показват отчетите на БНБ.
Предстоят преговори между Европейския парламент и Съвета на ЕС, състоящ се от държавите-членки, за достигане на обща позиция. Очаква се регламентът да влезе в сила в началото на 2019 г.