EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

+ 4 спътника на „Галилео“ в орбита

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

+ 4 спътника на „Галилео“ в орбита

mail11:05 | 27.07.2018прегледи 2891 коментарикоментари 0


„Галилео“ предлага услуги за позициониране и определяне на времето на около 400 милиона потребители от декември 2016 г. С изведените днес в орбита спътници мрежата на „Галилео“ се доближава до завършването си през 2020 г., когато системата „Галилео“ ще достигне своята пълна оперативна способност. С рекордната точност от 20 cm, която ще бъде постигната тогава, „Галилео“ ще бъде най-точната система за спътникова навигация в света.

Космическото пространство може и да е далеч от нас, но неговите технологии, данни и услуги са се превърнали в неделима част от ежедневието ни — за търсене при спасителни операции, за свързани автомобили и интелигентни часовници или в областта на земеделието или самолетната навигация. Европейската космическа индустрия е силна и конкурентоспособна и създава работни места и бизнес възможности за предприемачите. За следващия дългосрочен бюджет на ЕС за периода 2021—2027 г. Комисията наскоро предложи всички съществуващи и нови космически дейности да се обединят в рамките на една единствена „Космическа програма на ЕС“ на стойност 16 милиарда евро.

Заместник-председателят на Комисията Марош Шефчович заяви: Направихме още една крачка към постигане на пълната работоспособност на „Галилео“ през 2020 г. Със своето жизненоважно значение за все по-голям брой сектори и за тяхната основна модернизация, космическото пространство се превръща в нашия нов икономически хоризонт. Наистина, 10 % от БВП на ЕС зависят от услуги, свързани с космоса. Поради това е необходимо да се стремим към световно лидерство и стратегическа независимост на Европа.

Елжбета Бенковска, комисар по въпросите на вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството и МСП, която ръководеше делегацията на Европейската комисия в Куру (Френска Гвиана), заяви: Можем да се гордеем с нашите успешни космически дейности. Европа се превърна в истинска космическа сила.От самото начало на моя мандат целите бяха ясни: да се развие инфраструктурата своевременно и в рамките на бюджета, да се предоставят първите услуги и да се осигури бързо навлизане на пазара. Днес можем да кажем „успяхме“. Но работата и инвестициите ще продължават в рамките на новата космическа програма на ЕС.

Понастоящем „Галилео“ предоставя три вида услуги за спътникова навигация:

  • Отворена услуга на „Галилео“: безплатна услуга за позициониране, навигация и определяне на времето. Услугата за определяне на времето става все по-надеждна, точна и бърза (от порядъка на наносекунди) в сравнение с други системи за определяне на местоположението. Тя позволява на системата eCall, която е задължителна за всички нови автомобили в ЕС от 31 март 2018 г., да съобщава местоположението на превозното средство на службите за спешна помощ.
  • Услуга на „Галилео“ за търсене и спасяване:откриване на мястото на излъчване на сигнали за бедствие от активен маяк. С влизането в действие на първите услуги по програма „Галилео“ през декември 2016 г. времето за откриване на лица в бедствие в морето или планината бе намалено от 4 часа в някои случаи до около 10 минути след задействането на авариен маяк. Точността на определяне на местоположението се е подобрила от 10 km без „Галилео“ до под 2 km с „Галилео“. Освен това от следващата година услугата ще изпраща сигнал, информиращ лицето в опасност, че сигналът за бедствие е бил приет и местоположението му определено.
  • Публично регулирана услуга на „Галилео“: кодирана услуга, предназначена за употреба от публичните органи в чувствителни от гледна точка на сигурността сценарии, например при военни операции. Стремежът е да се осигури непрекъснато предлагане на тази услуга дори при най-неблагоприятни условия. Това е особено надеждна и изцяло криптирана услуга за държавните потребители по време на национални извънредни или кризисни ситуации, като например терористични нападения.

Всеки, който разполага с устройство, съвместимо със системата „Галилео“, е в състояние да използва нейните сигнали за позициониране, навигация и определяне на времето. Услугите на „Галилео“ се основават на много точни сигнали, които обаче не са налични през цялото време в тази начална фаза и поради това се използват в комбинация с други системи за спътникова навигация, като например GPS. Всеки спътник, добавен към мрежата на „Галилео“, подобрява стъпка по стъпка разполагаемостта и резултатността в световен мащаб. След като мрежата достигне 30 спътника през 2020 г., системата „Галилео“ ще бъде напълно работоспособна и независима, което означава, че дадено местоположение ще може да се определя самостоятелно навсякъде и по всяко време, като се използват единствено спътниците на „Галилео“. 

Контекст

Всички спътници на „Галилео“ носят имената на децата, спечелили конкурса на „Галилео“ за най-добра детска рисунка през 2011 г. Изстреляните на 25 юли 4 спътника са наречени Тара от Словения, Самуел от Словакия, Анна от Финландия и Елен от Швеция.

„Галилео“ е гражданска система под граждански контрол, която осигурява точна информация за местоположението и времето. Предназначението на „Галилео“ е да осигури независимостта на Европа от други системи за спътникова навигация и нейната стратегическа автономност в областта на спътниковата навигация. Автономността на Европа в този сектор ще даде тласък на европейския пазар на труда, ще помогне на ЕС да засили своята роля в областта на сигурността и отбраната и ще подпомогне нововъзникващи технологии като изкуствения интелект, безпилотните летателни апарати, автоматизираната мобилност и интернет на нещата.

Сред другите космически дейности на ЕС са програмата „Коперник“ (свободни и отворени данни от наблюдения на сушата, морето, атмосферата, изменението на климата, както и за управление на извънредни ситуации и за целите на сигурността), регионалната система за спътникова навигация EGNOS и системата за космическо наблюдение и проследяване (КНП).

За следващия дългосрочен бюджет на ЕС за периода 2021—2027 г. Комисията предложи създаването на Космическа програма на ЕС на стойност 16 милиарда евро, обхващаща както всички съществуващи, така и нови космически дейности, включително поддръжка на независимия достъп на ЕС до космическото пространство, подпомагане на нововъзникващи предприятия в космическия сектор и разработване на нови компоненти на сигурността като „информираност за ситуацията в космоса“ (SSA) и „правителствени сателитни комуникации“ (GOVSATCOM). 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg