EUR 1.9558
USD 1.8068
CHF 2.0847
GBP 2.3463
CNY 2.5360
you tube
mobile version

0.9% ГМО в продуктите със специален етикет

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

0.9% ГМО в продуктите със специален етикет

mail15:31 | 24.02.2010прегледи 930 коментарикоментари 0


В България продуктите, в чийто състав има над 0.9% ГМО подлежат на етикиране, гласи съобщение на Министерството на здравеопазването във връзка с изявленията на Синята коалиция за контрола над храните с ГМО.Съгласно изискванията на Закона за храните и Регламент 1829/2003 на ЕС през 2004 г. в страната е създадена Национална лаборатория за контрол на генетично модифицирани храни към Столичната РИОКОЗ. Там се изследват храните в България за наличие на генетично модифицирани организми и резултатите се публикуват на сайта на службата. Всяка година се публикува и отчет на Националната лаборатория за контрола на ГМО в храните, както и седмичен отчет на изследваните проби и резултатите от тях. Когато има несъответстващи проби съответната инспекция ги санкционира с актове и наказателни постановления. От 2004 г. до края на 2008 г. са проверени 1128 проби. В 75 от тях е установено, че има съдържание на ГМО над 0.9%. Здравните инспектори са взели и съответните мерки за слагането на етикети върху тези продукти от производителите или вносителите им.
Към Изпълнителната агенция по околна среда /ИАОС/ е оборудвана специализирана лаборатория за анализ на генетично модифицирани организми, която ще функционира като инструмент за контрол  на ГМО в околната среда, съобщават от Министерство на околната среда и водите. Това е първата в България лаборатория, която ще изследва проби от околната среда. Оборудвана е с четири автоматизирани системи - за пробоподготовка, апарат за класически PCR анализ, апарат за количествен PCR анализ в реално време и система за генетичен анализ.
Разполага с три отделни работни помещения. Екипът се състои от специалисти, доктори на науките, по молекулярна биология и молекулярна генетика. Предстои дейността на лабораторията да бъде сертифицирана и да бъдат разработени програми за контрол на ГМО в околната среда.За осъществяване на ефективен контрол лабораторията ще извършва:Качествен анализ за определяне наличие на генетично изменена ДНК в проби от околна среда; количествен анализ за определяне процента на генетично изменена ДНК, сравнено към обща ДНК в дадена проба и секвениране /метод за анализ/ и доказване на генетично изменена ДНК.Министър Нона Караджова направи необходимите постъпления за присъединяването на лабораторията  към Европейската Мрежа на ГМО лабораториите. Очаква се това да се случи на 25 февруари 2010 г. в  Испра (Италия), когато ще се проведе Управителен съвет на организацията.Членството ни ще осигури бързото внедряване на стандартизирани методи за контрол на ГМО в Република България.ГМО мрежата е единствената по рода си платформа от експерти на ЕС, които играят значима роля при разработването, идентификацията и стандартизацията на методи за пробонабиране, детекция, идентификация и количествено определяне на генетично модифицирани организми в широк спектър от продукти, включително и на проби в околната среда. Мрежата се състои от 100 национални лаборатории, които представляват 27-те държави - членки на ЕС.
Тази европейска лабораторна общност функционира на принципа на взаимно сътрудничество. Членовете на ГМО мрежата имат осигурен достъп до базата данни от хармонизирани и стандартизирани методи, които иначе остават недостъпни.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1597