АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От планирана покупката на 79 комплекта за модернизиране на военновъздушния ѝ флот, които са част от сделката за придобиване от САЩ на изтребители F-16 за $23 млрд. Направено е плащане F-16 Block 70. Извършено е плащане от $1,4 млрд. Така Турция ще купи 40 F-16 Block-70 Viper и щеще да купим 79 комплекта за модернизиране.
Към 2028 г. съдебната власт ще струва на данъкоплатеца вече 2067 млн. лева. Или, за да е по-ясно, за пет години – от милиард до два лв. Делът на разходите за персонал дори леко нараства от около 80% по бюджета за 2024 г. до 83% в края на периода.
Френските изтребители ще заменят остарелия флот от руски изтребители "МиГ" на сръбските военновъздушни сили. Очаква се до 2029 г. Белград да получи 9 едноместни и 3 двуместни самолета "Рафал" срещу неназована сума.
Саудитска компания за недвижими имоти планира в началото на следващата година да започне да строи в новата столица на Египет първия в света небостъргач, който ще бъде изцяло захранван с водород. Петдесететажната сграда ще струва 1 милиард долара.
Пристанище Зебрюге и неговият терминал за претоварване играят важна роля в този процес. През 2023 г. повече от половината ВПГ, пристигащ в Зебрюге, идва от Русия. През 2015 г. собственикът на терминала „Флуксис“ подписа договор за 1 милиард евро с руската компания „Ямал“ за претоварване на ВПГ.
Русия остава значителна част от бизнеса на "Монделийз". Приходите на компанията в страната възлизат на 2,9 на сто, или около 1 милиард долара, от нейните 36 милиарда долара глобални продажби миналата година.
Съоръжението, което се изгражда на около 34 километра от Хамбург, е планирано да бъде пуснато в експлоатация през 2027 година. То се строи от консорциум от компании, като прогнозната му стойност е около 1 милиард евро.
Изграждането на базови национални способности за поддръжка на изтребител F-16 блок 70 на територията на страната ни ще позволи България да осъществява собствена, независима и неопосредствана от втора страна логистична поддръжка и експлоатация през целия дълъг жизнен цикъл на придобиваната отбранителна техника, основаваща се на собствена технологична база.
Разходите за оборудване не само на пожарната, но и на службите за бърза помощ, на авиацията на Министерството на вътрешните работи надхвърлиха един милиард евро между 2015 и 2023 г., предимно от европейските фондове, плюс съфинансиране от румънското правителство.
Този един милиард, ако трябва да го съберем през цената на тока, това означава, че цената на тока трябва да се вдигне с 15% и в тези 500 млн. не влизат 280 млн. задължения за компенсациите за високите цени на газа по директива, коментира Добрев.