EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

10 % по-малко пшеница тази жътва

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

10 % по-малко пшеница тази жътва

mail09:00 | 22.07.2010прегледи 3126 коментарикоментари 0


Количеството произведена пшеница ще бъде близко до миналогодишното или най-много с 10 процента по-малко, прогнозират от земеделското министерство. В интервю за БТА заместник-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова казва още, че тази година жътвата на есенниците е била затруднена, заради неблагоприятните климатични условия и това ще се отрази на произведеното количество зърно и на неговото качество. Проблеми с количеството на добитата пшеница за зърнения баланс на страната обаче няма да има, категорична е заместник-министър Боянова.

 

Ще се отразят ли падналите проливни дъждове по време на жътвата на качеството на реколтата, какви добиви от пшеница очаквате и ще стигнат ли нивото от миналата година?
Светлана Боянова:
През тази година действително жътвата на есенниците /рапица, ечемик и пшеница/ беше затруднена заради неблагоприятните климатични условия. Те дават както пряко, така и косвено отражение върху произведеното количество зърно и
неговото качество. Отражението е най-вече по отношение на основния показател, характеризиращ качеството - добив на мокър глутен.
В отделни случаи високата влага в зърното може да доведе до наличието на микотоксини в някои партиди. В различните райони на страната обстановката е различна. Най-силно засегнати от падналите валежи са областите от Североизточна и Югоизточна България. Въпреки че в тези райони прибирането на пшеницата от
новата реколта е затруднено, към 19 юли са ожънати 27 на сто от засетите площи с пшеница и е получено 1 067389 тона зърно при среден добив за страната от 377 кг. Тези резултати са съпоставими с резултатите от предишни години.
Прогнозата, която може да се направи на този етап, е че количеството произведена пшеница ще бъде близко до миналогодишното или най-много с 10 процента по малко.
Има ли сигнали за почерняване и покълване на житото в особено големи размери, заради валежите. Най-много от това са засегнати посевите в област Добрич, където и ходът на жътвата е забавен. Очаква ли се влошаване на качеството на зърното?
Светлана Боянова:
Да, действително има такива сигнали за почерняване на зърното, но колко точно са площите, пропаднали вследствие от дъждовете, все още е рано да се каже. В ход е работата по окачествяването на реколтата от пшеница от Националната служба по зърното и фуражите. Към 16 юли експертите от службата са анализирала 270 проби, взети от 112 555 тона пшеница.
Първоначалните резултати за степента на покълване показват, че в 64 процента  от анализираните проби в отделни партиди покълването е до 1,0 на сто, а в 29 процента от пробите - до 10 на сто.
Анализите показват, че в отделни региони се наблюдава силно полягане и почерняване на посевите, но в по-голямата си част не е засегнато самото зърно. Действително Добрич е един от силно засегнатите от дъждовете райони. Въпреки това, към момента
получените средни добиви за областта са добри - 445 кг/дка, а в някои райони добивът надхвърля дори 500 кг от декар. Поради ниския процент на прибраното зърно е рано да се дават оценки за качеството като цяло за тази област.
Как ще реагира МЗХ при евентуален проблем с качеството на зърното и количеството на реколтата?
Светлана Боянова: Определено считаме, че проблеми с количеството на добитата пшеница за зърнения баланс на страната няма да има. Категорично, зърно за хляб ще има. Годишното производство на пшеница в страната е около 4 млн. тона, а за изхранването на населението са необходими под 2 млн. тона.  Що се касае за
качеството като цяло на реколтата от пшеница е все още рано да говорим, тъй като жътвата към този момент не е приключила. Това ще бъде възможно към 20 - 25 август, когато ще се анализират достатъчно представителни проби за произведеното количество пшеница. 
Какви цени на реколтата са най-адекватни и реалистични и биха защитили производителите, според Вас?
Светлана Боянова:
Многото неизвестни около количеството и качеството на зърното от новата реколта, не само в България, но и в целия Черноморски регион, се отразяват и върху пазара на пшеницата. Не е коректно Министерството на земеделието и храните да се ангажира с прогнози на цените, тъй като търговията със зърно е свободен пазар и котировките се определят изцяло чрез пазарни механизми.

пшеница, зърно, производство


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg