АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
10% ел.енергия от ВЕИ за 6 месеца
Вятърните турбини и слънчевите панели са произвели рекордните 10% от световната електроенергия през първата половина на 2020 година, а енергията от въглища е намаляла, но са необходими съществени промени, за покриване на целите, определени от Парижкото споразумение за климата. Това се посочва в доклад на независимия изследователски център Ember, цитиран от Ройтерс и БТА.
Според учените през следващото десетилетие е необходимо значително намаляване на парниковите емисии от сектора за производство на електроенергия, за да се ограничи световното затопляне и да се намалят тежките последици от климатичните промени като наводненията, сушата и изчезването на видове.
Производството на електроенергия от вятър и слънце се е увеличило с 14% през първото полугодие спрямо същия период миналата година, докато производството от въглищни електроцентрали е спаднало с 8,3%.
Търсенето на електричество е спаднало с 3% през шестте месеца заради ограничителните мерки, въведени заради коронавируса, се отбелязва още в документа.
Въпреки спада въглищните електроцентрали са произвели 33% от световната електроенергия през разглеждания период.
За да се запази шансът за ограничаване на повишаването на световната температура до 1,5%, производството на електроенергия от въглища трябва да спадне с 13% годишно това десетилетие, посочва в изявление старши анализаторът на Ember Дейв Джоунс.
Европа и Великобритания са допринесли най-много за производството на електроенергия от вятър и слънце - съответно 21% и 33%.
За Китай този процент е 10%, а за САЩ - 12%.
Производството от въглища в САЩ и Европа е спаднало съответно с 31% и с 32%, а в Китай - с 2%.
Анализът на Ембър обхваща данни от 48 страни, които произвеждат 83% от световната електроенергия.
Tweet |
|