АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
10% ръст на индустриалните роботи
Близо 10 на сто (9,8 на сто) ръст на инсталираните индустриални роботи в България очаква Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) за тази година. През миналата година 85 са били интегрираните от членовете на Сдружението роботи в страната.
Този ръст, по наши наблюдения, през 2024 г. до този момент се дължи основно на четири сектора - химическа промишленост, метали, електронна търговия - дистрибуционните центрове и складовете, и производството на машини и електроника, каза в интервю за БТА Йонко Чуклев - заместник-председател на Асоциацията. Той бе потърсен във връзка с предстоящото в края на септември поредното издание на Robotics Strategy Forum (RSF2024), което ще се състои в София.
Чуклев напомни, че националната статистика отчита ръст в химическа промишленост от 27,5 на сто през май и 33,8 на сто през юни, при металите - съответно 19,1 на сто през май и 25,4 на сто през юни, в електронна търговия и по-специално дистрибуционните центрове и складовете, които обслужват електронна търговия, както и при производството на машини и електроника – сектор, който по наблюдения на Асоциацията остава ключов за клиенти на компаниите за автоматизация.
Проектите в тези браншове
В сектора "Химическа промишленост" навлязоха автоматизираните линии за опаковане и също палетизирането чрез роботи, разказа заместник-председателят на Асоциацията. Пример за автоматизирани линии за опаковане е "Солвей соди", завод "Първи май" в Ситово. В сектор "Метали" показателен пример е "Стандард Профил", където вече работят 20 робота, а инвестицията е от 3 млн. лв. По-малки примери са "Метални конструкции - Плевен" ЕАД, като дружеството внедрява два големи робота за монтаж и за заваряване.
В сектор "Машини и техника" дружеството "Сентилион" произвежда електронни модули и системи за браншове като медицина, авионика и други. Тази година компанията внедри автоматична SMT линия с модерни роботизирани системи и технология за визуална инспекция, които гарантират прецизност и точност при поставянето на компонентите, посочи Чуклев.
Производителят на бойлери "Теси" роботизира процесите си по заваряване, рязане и манипулиране на различни компоненти и инструменти. Към настоящия момент в производството на "Теси" работят около 30 промишлени робота.
В електронната търговия отново проектите са доста, посочи Чуклев и даде пример с новия високоавтоматизиран склад на eBag, в който са вложени близо 5 млн. лв. Друг пример е складът на Ozone.bg, където също нивото на автоматизация е много високо.
Ревизираните оценки за 2023 г.
Прогнозите ни за ръста на инсталираните индустриални роботи за миналата 2023 г. се оказаха малко по-консервативни и ръстът е по-скоро 10 на сто, отколкото прогнозираните 5 на сто, коментира заместник-председателят на Асоциацията. Той посочи, че прогнозираният ръст от 5 на сто е бил базиран на инвестициите на българските компании като "Теси" ООД (нов завод за бойлери), "Милара" (нов завод в Пловдив), както и разширенията на компании като "Шнайдер Електрик" и на умната им фабрика в Пловдив.
Както очаквахме, наистина имахме забавяне в няколко сегмента заради външните пазари, коментира Чуклев. Той напомни, че сериозно забавяне имаше в производството на автомобилни компоненти - по данни на НСИ при производството на превозни средства (без автомобили) намалението е с 29,9 на сто за 2023 г, а в "Кожи, обувки и текстил" - 26,9 на сто.
Движението в тези браншове се отрази на инвестициите им, респективно и на броя инсталирани роботи, коментира Чуклев. Същевременно той посочи, че през миналата година е било отчетено много голямо "заместващо търсене" от други браншове - "Метали", "Електронна търговия" - с проектите за автоматизация в множество складове и куриерски компании, както и в "Електроника и машини".
Тенденцията през 2023 и 2024 г. е, че много български малки и средни предприятия влагат в индустриални роботи и това създаде "заместващото търсене", обобщи заместник-председателят на Асоциацията.
Повишеното предлагане на български роботи
Друга тенденция, която Асоциацията се надява да се засили, е свързана с увеличена достъпност на решенията за автоматизация заради повишеното предлагане на български роботи. Досега голяма част от роботите и машините на българския пазар са внос, но виждаме микротенденция повече български компании да предлагат или да разработват свои роботи, коментира Чуклев.
Примерите
Българската компания "Киберис" разработи 6-осен робот SCARA за заваряване. Друга българска фирма "Смарт Фарм Роботикс" разработва автономен робот за плевене. Тази компания беше участник в нашия инкубатор по роботика и беше подкрепена от акселераторската програма на Европейския съвет по иновации с инвестиция от 2,36 млн. евро, отбеляза Чуклев.
Българската компания "Симоботикс" създава първи български автономен мобилен робот на име Mito.
Според заместник-председателя на Асоциацията, за да се развие допълнително тенденцията български компании да предлагат или да разработват свои роботи, е необходимо фирмите да се възползват много по-активно от възможности като тези, предлагани от програми "Хоризонт Европа", акселераторската програма на Европейския съвет по иновации и други частни инвестиции. Има и много други малки стъпки - хакатони за решения с роботи в български градове, създаване на пилотни площадки за тестване на роботизирани решения и други, но на този етап такива проекти са по-скоро плод на частна инициатива, отколкото на държавна политика, коментира Чуклев.
Браншът в очакване на стратегическите инвестиции
Заместник-председателят на Асоциацията посочи, че все още се запазва тенденцията от последните години за липса на големи стратегически инвестиции в България (над 1 млрд.), които да тласнат развитието на бранша. Ситуацията с кадрите също остава до голяма степен непроменена, коментира експертът.
Единственото по-съществено развитие е участието на българския институт INSAIT в проект за разработка на робот с изкуствен интелект с "Тойота" (Toyota). Това е дългосрочен проект и вероятно не могат да се очакват бързи резултати, но българското участие е много важно, смята Чуклев.
Robotics Strategy Forum
В края на септември Асоциацията организира поредното издание на Robotics Strategy Forum, който тази година ще е под надслов "Новите хоризонти на технологиите". Форумът ще се състои в София Тех Парк, сграда "Джон Атанасов", на 26 септември, от 10:00 часа. Чуклев разказа, че на форума ще бъдат представени български компании в сферата на роботиката, автоматизацията, умното производство и промишлените технологии. На RSF2024 ще може да срещнете мениджъри, инженери, предприемачи, общественици, ученици, студенти и много млади ентусиасти в сферата на технологиите. Сред темите, които тази година ще бъдат дискутирани на форума, са Nearshoring - възможност за растеж в ЦИЕ, новите фабрики и инвестиции в България през 2024 г., излизането на българската електроника достигна до световните пазари, развитието на квантовите технологии в България, разказа Чуклев. В рамките на форума ще има презентации на пет проекта в трети сезон на инкубатора по роботика, като екипи от ученици и студенти ще представят индустриални и бизнес решения, борейки се за 5000 лева награда и последваща реализация на идеите им.
Tweet |
|