АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
10-те най-скъпи оръжия в света
Димитър Панайотов
Десетте най-скъпи оръжейни системи в света струват общо 868 млрд. долара. Всяка една от тях е поръчана от Министерството на отбраната на САЩ. Вашингтон обяви, че един от най-големите приоритети на 21-ви век ще бъде отбраната. Пентагонът разбива разходите за оръжия на две категории. Първата е за проучване и разработване. Втората е цената за закупуване и производство на оръжията.
Ето повече данни за системите:
10. Boeing P-8A Poseidon – предназначен за шпионаж, унищожение и наблюдение, цена на една единица – 206.5 млн., общо единици – 122, обща цена – 8.2 млрд. Boeing P-8A Poseidon е огромен боен самолет патрулиращ океанските територии на САЩ, специализиран в намирането и идентифицирането на вражески подводници и кораби. Poseidon е оборудван с най-модерната сензорна технология. Освен това самолетът е претъпкан с торпеда, дълбочинни бомби, противокорабни ракети и други мощни оръжия, предназначени за унищожението на вражеската флота. През декември 2013-та г. САЩ поръчаха още 13 Boeing-а.
9. Самолетоносач CVN клас 780 - тактическо военно предназначение, цена на една единица – 9.78 млрд., общо единици – 3, обща цена – 34 млрд. Това е първият самолетоносач в САЩ от ново поколение. Той ще се присъедини към флота през 2016 г., разработен е от компанията Northrop Grumman. Ще бъдат произведени 3 единици. Когато бъдат завършени самолетоносачите ще представляват най-скъпата бойна единица в света. Те ще заменят досегашните USS Enterprise, които излязоха от употреба през 2012 г. след 51 години активна служба. Големината им е колкото 3 футболни игрища и тежат повече от 100 000 тона. На палубата им могат да кацат до 75 въздухоплавателни средства на площ от 4.5 акра. Масивната плавателна система се задвижва от два съвременни ядрени реактора и ще бъде оборудвана с най-добрите Evolved Sea Sparrow, ракети за отбрана.
8. Устойчиво на нападения превозно средство Joint Mine – цена на една единица – 1.6 млн., общо единици – 26 552, обща цена – 41.6 млрд. Войните в Ирак и Афганистан поставиха нови проблеми пред американската армия. Най-големите от тях са крайпътните бомби, както и самоделните взривни устройства, с които са нападани непрекъснато превозните средства на войниците. Решението на този проблем е новата тежка кола MRAP, чиято програма започна през 2006 г. От нея правителството на САЩ поръча 26 552 бройки. Подобни автомобили, “Пясъчни котки”, се използват и у нас.
7. Ракети Trident II – цена на една ракета – 65.7 млн., общо ракети – 561, обща цена – 53.2 млрд. Разработена от Lockheed Martin, Trident е най-новата и най-напреднала технологично балистична ракета в американския флот. Оборудвана е с термоядрена бойна глава и може да се носи от повечето американски подводници и някои британски. В момента 14 подводници клас Охайо ги пренасят. Ракетата тежи 80 тона. Движи се с огромната скорост от 13 хил. мили в час и има обхват от 4 600 мили. Изстрелва се под повърхността на океана.
6. Роторни транспортни самолети V-22 Osprey цена на една единица – 95.2 млн., общо единици – 459, обща цена – 57.8 млрд. долара. Boeing V-22 Osprey е самолет способен на хоризонтално и, благодарение на перките си, вертикално излитане и кацане, като хеликоптер. Това му дава огромна маневреност и възможност да каца и излита от почти навсякъде. Той служи като транспортно средство. Може да измине едва 290 морски мили без зареждане със скорост 565 км. в час, за сравнение, хеликоптерите летят с максимум 360 км. Освен за транспорт служи и за бойно търсене и спасяване. Набира височина като хеликоптер, след това двигателите заедно с витлата се обръщат хоризонтално и полита като самолет.
5. Изтребител F/A-18E/F Super Hornets – цена на една единица – 90.8 млн., общо единици – 556, обща цена – 57.8 млрд. Boeing F/A-18E/F Super Hornets е един от най-добрите съвременни изтребители. Носи огромен набор от оръжия, включително 20 mm оръдие, единадесет отделни оръжейни станции за всякакви ракети въздух-въздух, въздух-земя и бомби с лазерно насочване. Той е продукт на съвместните усилия на американските компании гиганти Boeing, Northrop Grumman, GE Aircraft Engines и Raytheon. В изпълнението на проекта участват още около 1800 компании подизпълнители. На квадратен метър от крилата се падат 620 кг. експлозиви. Супермодерната електронна радарна система AESA му дава практически неограничено поле на действие и защита. Развива максимална скорост 1,5 пъти по-голяма от скоростта на звука.
4. Изтребител – F-22 Raptor – цена на една единица – 211.6 млн. долара, общо единици – 188, обща цена – 79.2 млрд. Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor е може би най-напредналият изтребител в света и със сигурност най-скъпия – цената му е над 211 млн. долара за бройка. Само 10 от тези самолети са на по-висока стойност от целия БВП на Гренландия. Създаден е от Lockheed Martin и Boeing и е наистина смъртоносно, при това невидимо, оръжие. Целта му е проста – идентифицира и унищожава тотално целта си преди да е забелязан. Уникалното при него, освен, че е стелт, е мултифункционалността му. Той може да бъде използван като изтребител, за бомбардировки, радиоелектронна борба и разузнаване. В експлоатация е от 2003 г. и е планирано да бъде използван до 2040 г. Той е първият самолет от пето поколение. За разлика от останалите „претенциозни“ стелт самолети, той може да каца и да се ремонтира в обикновени хангари. Достига до 2,410 км/ч и може да лети 3220 км., без да презарежда като достига височина от 19 812 метра. Самият изтребител тежи 14 380 кг, но може да лети натоварен с тегло до 36 289 кг.
3. Подводница клас Вирджиния- цена на една единица – над 2.55 млрд., общо единици – 30, общо цена – 83.7 млрд. Може би най-високотехнологичната ядрена подводница в света. Големината й се равнява на 821 училищни автобуса. Вирджиния носи 38 различни унищожителни ракети, включително ракети “Томахоук”, мини, ракети с ядрени бойни глави и торпеда. В момента в експлоатация са 10 подводници, но броят им трябва да достигне 30. Екипажът им е от 134 души. Подводницата може да се потапя на дълбочина до 250 м и да развива подводна скорост от 25 възела, или 46 км/ч.
2. Кораб DDG 51 Destroyer - цена на единица – 1.30 млрд., общо единици – 75, общо цена – 101.8 млрд. Навлиза в експлоатация през 1991г. До сега има 60 от тях на служба. Екипажът му е от 350 души. Оборудван е с почти всички видове оръжия – ракети Томахоук, торпеда, оръжия земя-въздух, земя-земя и усъвършенствана система за откриване на мини. Създаден е като универсален разрушител срещу подводници, хеликоптери, самолети и земни цели. Дължината му е 155 м.
1. Мултифункционални изтребители Joint Strike цена на единица – 109.5 млн., общо единици- 2 457, обща цена – 326.5 млрд.
Многоцелеви изтребител, който е снабден с най-модерните стелт технологии и сензорни системи. Той все още е в разработка, но от него са поръчани почти 2 500 бройки, което го прави най-скъпата инвестиция в американската армия. Целта му е да бъде мултифункционален изтребител предназначен за цели възду-въздух, въздух-земя и за разузнавателни мисии. Ще може да излита вертикално и да се използва от морските пехотинци. Предполага се, че до края на програмата и цялата експлоатация на тези самолети ще костват на САЩ около 1.1 трилиона долара.
Източник:security.bg
Tweet |
|