EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

10 хиляди лева за саниране

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

10 хиляди лева за саниране

mail18:00 | 05.04.2012прегледи 532 коментарикоментари 0


Между 9 и 10 хиляди лева струва на всеки собственик на жилище обновяването на панелния блок, в който то се намира. Това сочат резултатите от завършващия демонстрационен проект на ПРООН. Общо в 9 града в страната вече са ремонтирани 48 многофамилни жилищни сгради и остават още 2 в столицата. „Между 130 и 150 лв. на квадратен метър жилищна площ излезе обновяването”, каза Цвета Наньова от ПРООН. Според Наньова санирането на един жилищен блок отнема 4-5 месеца, а доста повече се губи в подготовката на проекта. „Проблемът е за колко време живеещите в една кооперация ще постигнат съгласие и ще съберат средствата за своя дял от финансирането на проекта за саниране”, уточни тя.
Около месец трябва, за да бъде проверена конструкцията на стар панелен блок. Процедурата трябва да се направи, за да се оцени състоянието на постройката, и едва след това да се реши дали е удачно да се инвестира в обновяването му. Това каза доц. д-р инж. Йордан Милев от катедра „Масивни конструкции” в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). „Не бива да се слага изолация на сграда, за която не е сигурно дали няма дефекти в конструкцията”, добави той. „За панелките е най-важно да се проверят връзките между отделните им елементи”, добави експертът. Според него технически е възможно заварките между отделните панели при необходимост да бъдат ремонтирани и така да се удължи животът на сградата. В България засега подобна операция не е правена. Опит за цялостно саниране на панелки имат в източните провинции на ФРГ. Милиарди марки бяха налети от немската хазна за обновяване на стотици хиляди блокове в бившата съветска окупационна зона след обединението на двете германски държави в началото на 90-те години. По думите на доц. Милев хубаво е, че у нас проектите за панелките са типови и това ще ускори процеса по обследването им и ремонта.
Неудобство за живеещите
в панелките е, че за да се разбере какво е състоянието на връзките, трябва да се разкъртва по ъглите, и то не само отвън. „Не може да се обобщава, че панелните сгради са проблемни”, каза още доцентът. „Това може да се установи само след обстойна проверка на конструкцията им”, подчерта той. 80 000 са панелните блокове, като в тях са разположени 700 000 жилища с обща площ от около 53,6 млн. квадрата. Тези имоти се обитават от над 2 милиона български граждани./източник:Монитор

 

 

 

 


Тагове: саниране, цена
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg