АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
10,2 млн. посетители в Лувъра



2018 г. е рекордна за Лувъра, който е бил посетен от 10,2 млн. души – ръст от 25% спрямо предходната година. Нито един музей в света не може да се похвали с такива добри резултати, а успехът според френски медии се дължи на богата колекция, модернизацията и интелигентната комуникационна стратегия.
В музея в Париж се съхраняват 554 000 експоната, разположени на 72 735 m2 площ.
Последният рекорд по посещаемост е бил през 2012 г., когато Лувърът е бил разгледан от 9,9 млн. посетители. Атентатите през 2015 г. са причината за рязък спад до около 8 млн. души.
През последните години са инвестирани общо 60 млн. евро за модернизацията на музея, като голяма част от средствата са осигурени, благодарение на споразумението с ОАЕ и откриването на подразделение на Лувъра в Абу Даби.
През 2018 г. е регистрирано и силно увеличение на чуждите туристи, като американците са най-многобройни – 1,5 млн. души, следвани от гражданите на ЕС, но и от китайците, които миналата година са били повече от милион.
Джокондата остава основната аткракция. 2019 г. ще бъде белязана от две големи събития – 30 години от изграждането на пирамидата, откъдето се влиза в музея, и ретроспекция на Леонардо да Винчи по повод 500-годишнината от смъртта на твореца.
Tweet |
|