АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
1,1 млн. души със социална тарифа за ток
Моделът на Световната банка за пълната либерализация на енергийния пазар трябва да бъде пренесен в националното законодателство чрез промени в законите, след това КЕВР да влезе в своята роля и да се даде старт на пълната либерализация. Това обясни в интервю за БНР министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По думите й, всичко зависи от това кога ще разполагаме с финалния вариант на модела.
Защитата на уязвимите потребители е важен момент от модела на либерализация на енергийния пазар, подчерта още министър Петкова и обясни, че уязвимите потребители ще ползват социална тарифа – определено количество количество електроенергия за покриване на основните жизнени потребности на тези лица. Тази социална тарифа е временна мярка за петгодишен период, в който трябва да бъде развит пазарът, хората да получат информация и да излязат на свободния пазар. Около 1 милион и 100 хиляди души ще се възползват от тази социална тарифа.
Според енергийния министър Българската независима енергийна борса е заработила много добре и няма да се стигне до драматични проблеми както в АЕЦ „Козлодуй“, така и в „ТЕЦ Марица Изток – 2“.
Китайската делегация, която е на работно посещение и с която се водят разговори на експертно ниво се интересува от изграждане на нова ядрена мощност. Сред условията на българската страна обаче е подобен проект да се развива само, ако е икономически обоснован, ако не се изисква държавна гаранция, както и ако не се изисква миксиране на цената на пети и шести блок с цена на бъдещ седми или осми - така Теменужка Петкова очерта преговорните рамки.
Междусистемната газова връзка между България и Румъния е много сериозна стъпка напред в реализацията на концепцията за диверсификация на доставките, защото диверсификацията е основен елемент на развития пазар, заяви още Теменужка Петкова. Планира се газовата връзка с Румъния да е готова да края на септември.
Tweet |
|