EUR 1.9558
USD 1.8130
CHF 2.0544
GBP 2.3377
CNY 2.4937
you tube
mobile version

110 медоносни дръвчета засадиха в гр. Шипка

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

110 медоносни дръвчета засадиха в гр. Шипка

mail15:04 | 18.03.2025прегледи 460 коментарикоментари 0


В първата за годината залесителна акция на територията на град Шипка бяха засадени 110 фиданки - дива череша, червен дъб, питомен кестен, еводия и други медоносни дървета,  съобщиха за БТА от кметство.

Акцията бе съвместна инициатива на Държавно горско стопанство (ДГС) - Казанлък и кметството в Шипка. Част от засадените фиданки са дарени от семейство от Плевен. С цел борба с климатичните  промени първото засаждане за 2025 г. се направи  в общинската горичка на входа на градчето, допълниха от кметството.

Боровата гора, също както и тази над Шипка, пострадаха сериозно след преминалата опостушителна градушка от 13 юни 2024 г. Иглолистните дървета бяха поразени и от невиждани ветровал и леден апокалипсис от 25 октомври 2014 г., както и от появилите се вредители по дърветата, нанесли непоправими щети.  

Тази година се навършват 100 години след първото залесяване на голите склонове над Шипка, припомни инж. Мирена Татарджийска, директор на "ДГС" – Казанлък, цитирана в от кметството в Шипка. „През далечната 1905 г. инж. Феликс Вожели започва първото организирано мащабно залесяване с цел укрепване на почвата и спиране на ерозията - проблеми, които създават на населението природните стихии и тяхното фатално въздействие върху околната среда. Сега 100 години по- късно отново след климатични аномалии е пострадала сериозно наличната иглолистна растителност и се нуждае от подновяване“, допълни Татарджийска.

Василка Панайотова, кмет на Шипка, благодари за ползотворното сътрудничество през годините с ДГС в Казанлък и пожела първата залесителна кампания за 2025 г.  да постави началото на новото мащабно залесяване с цел подновяване на гората на Шипка и екосистемата. „Наличната  е изсъхнала и крие опасности за предстоящия пожароопасен сезон. Ще разчитаме на всички, които имат отношение към околната среда, любители  на  природата, чийто брой за радост прогресивно расте, доброволци и хора с големи сърца, които обичат Балкана  да помогнат за предстоящото мащабно залесяване, след изчистването на компрометираните дървета. Нека си припомним с какъв къртовски труд и всеотдайност нашите предци са създали тази стогодишнината гора. Участвали са  активно в залесяването  всички домакинства от Шипка. Нека  този факт ни вдъхновява, за да засадим нашето Бъдеще“, каза още Панайотова.

Припомняме, че опустошителната градушка в Шипка през юни м.г. нанесе значителни материални щети в града. По думите на Василка Панайотова в населеното място не е имало незасегнато домакинство. Общо 117 домакинства бяха подпомогнати от Дирекция "Социално подпомагане", а в края на ноември м.г. средства бяха отпуснати и от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет, към която заявления са подали 349 жители на Шипка.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg