АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
12 български винени маршрути
„Винените и кулинарни дестинации са важни не само за туризма, а и за българските производители. Те ще дадат възможност уникалните родни вина и продукти да достигнат до повече потребители, включително и чужденци“. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, който заедно с министъра на туризма Николина Ангелкова представиха съвместната инициатива „Сподели България“. Ще бъдат разработени 12 винено-кулинарни дестинации и предложени за обществено обсъждане с всички заинтересовани страни – хотелиери, туроператори, производители на вино и храни, общини.
„Министерство на земеделието, храните и горите се стреми да подкрепи усилията на българските производители да съхранят и възродят производството на автентични наши продукти по традиционни рецепти“, посочи министър Порожанов. Той припомни, че страната ни е вписала в европейския регистър две защитени географски указания – „Горнооряховски суджук” и „Българско розово масло”. В европейския регистър на храните с традиционно специфичен характер са вписани още „Филе Елена”, „Луканка Панагюрска”, „Роле Трапезица”, „Кайсерован врат Тракия” и „Пастърма говежда”. „България има регистрирани на европейско ниво и 54 вина със защитени наименования. Това ни подрежда на осмо място в ЕС по продукти със защитени наименования“, отбеляза министърът на земеделието.
През последните години са изградени значителен брой винарни с места за дегустации и отсядане. Много от тях са разположени в близост до популярни туристически забележителности, съчетани със съответната туристическа инфраструктура, което позволява пакетирането им в общ туристически продукт.
„Всички ние сме обединени от целта българските продукти да се утвърдят на нашия пазар, да се подобри тяхната конкурентност и да се осигури достъп до нови пазари, на които те да заемат своето достойно място“, каза още министър Порожанов.
Министър Николина Ангелкова отбеляза, че разработвайки допълнителни маршрути се покачва ръстът на посещенията на всеки един от обектите и България се търси все повече като страна, която предлага качество. Тя обясни, че дестинациите ще бъдат дигитализирани и включени в платформата "Аз обичам България”, която рекламира 100-те национални туристическа обекта.
12 винено-кулинарни маршрута из България представиха Министерството на туризма и Министерството на земеделието, храните и водите като част от съвместната им инициатива "Сподели България".
Маршрутите са следните:
1. Долината на Струма - включва Кюстендил, Благоевград, Сандански и Мелник.
2. Долината на Места - включва Разлог, Банско, Гоце Делчев и Хаджидимово.
3. Западна Тракия - включва районите на Пазарджик, Пловдив и Асеновград.
4. Розовата долина - включва Панагюрище, Копривщица, Старосел, Хисаря и Казанлък.
5. Източна Тракия - включва Стара Загора, Сливен, Ямбол, Карнобат.
6. Сакар - включва Харманли, Любимец, Свиленград и Тополовград
7. Златия - включва Враца, Монтана и Видин
8. Мизия - включва Плевен, Оряхово, Свищов и Русе.
9. Добруджа и Северно Черноморие - включва Силистра, Добрич, Варна и Балчик.
10. Южно Черноморие - включва Бургас, Несебър, Поморие, Созопол и Царево.
11. Стари Столици - включва Велико Търново, Плиска, Преслав, Горна Оряховица, Търговище и Шумен
12. Източни Родопи - включва Хасково, Кърджали и Ивайловград.
"Заредени сме със сигурност, че инициативата ще успее. През последните 10 години виненият бранш в България бе изцяло обновен", заяви изпълнителният директор на агенцията по виното и лозята Красимир Коев.
На представянето присъства и съветникът по търговските въпроси на китайското посолство у нас Яо Чаоиънг. Той каза, че годишната консумация на вино в Китай през 2016 година е била 1,72 милиарда литра, което прави пазар от приблизително 2,3 млр. долара.
Tweet |
|