АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
12 селища във Варненска област на воден режим
12 селища във Варненска област са на воден режим, в някои от тях вода има по 2 часа на ден. Най-сериозен проблем с безводието има в общините Аксаково, Аврен и Долни чифлик и от ВиК - Варна търсят помощ от държавата за конкретни дейности, с които да преодолеят кризата. Това стана ясно на среща днес на областния съвет за намаляване на риска от бедствия.
Проверени са 36 от язовирите в областта, издадени са 11 предписания за неотложни дейности. Почистват се шахтите в най-ниската част на Варна - в района на жп гарата, а противопожарната служба е в готовност, ако има наводнения, предаде БНТ.
Деретата се наблюдават, има и система за обследване на състоянието на свлачищата от въздуха, тъй като от обилни валежи се очаква някои от тях да се активизират. На територията на община Вълчи дол 4 от язовирите са изцяло сухи, а останалите са с много ниски водни нива. Общината няма техника и средства, за да почисти деретата.
Община Белослав редовно проверява състоянието на речните корита и деретата, които са почистени и не се очаква да създадат проблеми.
За община Провадия проблемен е близо 2 км участък от река Провадийска в южната част на града, която е сериозно затлачена. Общината кандидатства за финансиране на почистването пред регионалното министерство.
Петте язовира на територията на община Долни чифлик са в добро състояние, но със значително малко количество вода в тях.
В средата на август експертът по промените в климата Георги Стефанов предупреди, че намалелият дебит на повърхностните води е нещо, което се случва в близо 92 общини (към онзи момент). По думите му местата на воден режим се увеличават всеки ден, което "налага България сериозно да преосмисли своите цели и политики".
Миналия месец правителството на Димитър Главчев обяви, че създава работна група, която да работи по проблема с безводието и той "трябва да бъде решен в спешен порядък". Ресорните министри от служебния кабинет коментираха, че засушаването е основна причина за недостига на питейна вода.
В свой анализ Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика обаче пише, че "липсата на вода в чешмата у дома не е еквивалент на засушаването като климатично явление".
"Подобни обяснения са плоски на нивото на оправданията в детската градина "не го счупих аз". Водата в природата е едно, а до дома в цивилизована територия тя стига по верига от създадени от човека съоръжения", се казва още в анализа. Според него наблюдаваме "съчетанието от неглижиране на базови принципи на икономическо поведение, отричане на пазарните стимули и упоритостта за запазване на пълен държавен (общински) контрол върху дейностите, свързани с доставяне на вода, канализация и пречистване".
Tweet |
|