EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

12 страни губят по един евродепутат

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

12 страни губят по един евродепутат

mail17:00 | 18.06.2013прегледи 523 коментарикоментари 0


Европейският парламент прие на 12 юни проект за решение, определящо разпределението на местата в ЕП след изборите през 2014 г. Според него 12 страни-членки ще загубят по едно депутатско място и нито една няма да получи повече. Ограничението се налага, за да се спази лимитът от 751 депутатски места, заложен в Лисабонския договор, след приемането на хърватските депутати.
Проектът на Съвета, приет от Парламента с 574 гласа „за“, 71 „против“ и 39 „въздържал се“, не променя разпределението на местата между страните-членки, предложено от депутатите на 13 март тази година. След одобрението на Парламента текстът ще трябва да бъде официално приет от държавните и правителствени глави на ЕС на срещата на върха, която ще се проведе на 27—28 юни.
Според приетото решение 12 страни ще загубят по едно място: Австрия, Белгия, България, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Португалия и Румъния. В същото време Германия ще намали броя на депутатите си от 99 на 96 — максимумът, предвиден в Лисабонския договор (вж. таблицата по-долу).
Това решение трябва да избегне „травматично преразпределение на места, с големи загуби за малките и средни страни-членки и драстични увеличения за големите“. То е и „най-малко несъвършеното от възможните решения“, заявиха докладчиците Рафал Тшасковски (ЕНП, Полша) и Роберто Гуалтиери (С&Д, Италия).
С поглед към изборите през 2019 г.
Разпределението трябва да бъде преразгледано достатъчно рано преди следващия мандат (2019―2024 г.) по инициатива на Парламента, представена преди края на 2016 г., се казва още в текста. Целта е да се гарантира, че местата са разпределени по обективен, честен, устойчив и прозрачен начин. Трябва да бъде спазен принципът на „намаляващата пропорционалност“, според който депутатите от по-големи страни-членки представляват по-голям брой граждани от тези от по-малките.
zoom_sss


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg