EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

1200 евро за чай от Сочи

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

1200 евро за чай от Сочи

mail13:30 | 28.08.2013прегледи 911 коментарикоментари 0


В Русия се отглежда чай в най-северната част на света - в района на Сочи, който през февруари ще бъде домакин на зимните олимпийски игри, информира Франс прес. Това е екзотично растение в студената страна.
Стотици хектари чаени насаждения се отглеждат в индустриални количества по възвишенията край курортното градче Дагомис в района на Сочи (на 1600 км южно от Москва), където първите чаени дръвчета са били посадени през 1903 година в края на имперската епоха.
Субтропическият климат в района край бреговете на Черно море - на същата географска ширина като Лазурния бряг - позволява в Русия да се отглежда чай - насаждение, което потребителят свързва повече със страни като Индия и Китай.
"Чаят от района на Сочи е най-северният в света - не е възможно да се отглежда още по на Север", обяснява Вячеслав Мороз, директор на Дагомисчай (DAGOMISCHAY), най-голямото от няколкото предприятия, произвеждащи тази напитка в Сочи.
Чаеното дърво се нуждае от топъл и влажен климат, но студът също може да бъде предимство, подчертава Мороз, имайки предвид климата в района на Сочи.
"През зимата температурата спада под нулата, така че някои паразити, които биха могли да се развиват в чая, тук не се появяват", отбелязва Мороз, изтъквайки, че това позволява да не се използват пестициди, така че чаят е по-екологичен.
Предприятието притежава около 600 хектара с чаени насаждения, подредени в редици по хълмовете, издигащи се край Черно море. Годишното му производство е от около 500 тона чай. Зелените листенца се берат три пъти в годината, от април до октомври, главно с машини, като най-малките от тях се берат на ръка.
След това листенцата се превозват с камион до завода, който се намира на пет минути по пътя надолу. После те се сортират и накълцват наситно и се разпределят на две производствени линии - една за черния чай, и една за зеления. Двата вида се произвеждат от едни и същи листа, но крайният цвят се определя от процеса на ферментация. За един килограм чай са необходими 4,5 килограма листа. Крайният продукт след това се пакетира в кутии или в пакетчета от работнички, които работят на конвейр.
Полека-лека предприятието с остаряващи инфраструктури от съветско време се е модернизирало, обяснява най-старата служителка в завода, Нина Вахручева. "Който е свикнал да пие краснодарски чай не пие никакъв друг чай, защото ще му се стори прекалено силен", обяснява 60-годишната служителка, облечена в бяла престилка, която отговаря за качеството на продукцията. На няколко километра оттук, по-нагоре в планината, любителите на чая идват да опитат напитките. Най-скъпият вид се продава по 1200 евро килото.

Почти цялата продукция на Дагомисчай се продава в Русия - най-големия потребител на черен чай - и малко в Украйна. Целта е в бъдеще да се изнася чай и за Европа.
Ще има ли специален чай за олимпийските игри в Сочи от 7 до 23 февруари 2014 година? "Не", отвръща директорът на предприятието, подчертавайки, че краснодарският чай е еднакъв за всички, включително и за руския президент Владимир Путин. "Такъв чай се пиеше от Политбюро и Брежнев", изтъква той.

 

 


Тагове: чай, Сочи
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6474