АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
12,5% разлика в заплащането
Разликата в заплащането по пол в България е 12,5%, сочат последните данни на Националния статистически институт за 2018 година. Въпреки заложените правни гаранции, равното заплащане за един и същи труд все още не е реалност за работещите жени и мъже.
Това е един от основните изводи в проекта на доклад за равнопоставеността на жените и мъжете у нас за 2019-а година, публикуван за обществено обсъждане, предаде БНР.
Най-големи разлики в средното месечно заплащане по пол има в сектора „хуманно здравеопазване и социалната работа“ – 27%, където жените преобладават и са наети на по-нископлатена работа - медицински сестри и социални работници.
Най-ниска разлика пък и отчетена в административните и спомагателни дейности и в строителството.
Заетите жени преобладават в „образование“, „хотелиерство и ресторантьорство“, „финансови и застрахователни дейности“ и „търговия“.
Мъжете са преобладаващо заети в „селско- и горско стопанство“, „преработваща промишленост“, „строителство“, „транспорт“.
При среден осигурителен доход за страната през 2019 година от 986 лв., за мъжете той е малко над 1000 лв, а за жените – 936.
Разлика има и в размера на пенсиите като средният основен месечен размер за жените през 2019 е едва 286 лв, което е със 136 лв по-малко от този на мъжете.
Tweet |
|