EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

1.3 млрд.лв. загуби от обществени поръчки

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

1.3 млрд.лв. загуби от обществени поръчки

mail20:32 | 30.07.2009прегледи 806 коментарикоментари 0


Генка Иванова
Средно годишно загубите от лоши обществени поръчки са на стойност 1.3 млрд. лева най-малко, което е 2 на сто от БВП. Това каза доц. Константин Пашев от Асоциацията за мониторинг на управлението.
Той представи резултатите от проект за прозрачно управление на централното и местно ниво в България на Института за икономическа политика, Асоциацията за мониторинг на управлението и Националната асоциация на общинските служители в България.
По думите на Пашев, в посочените данни не влизат загубите от ненужни поръчки. За да се изчислят и те, трябва да се извърши преглед на поръчките по целесъобразност, каза експертът. Не са отчетени и загубите от обществени поръчки на етап на изпълнение.
Данните на Националната система за мониторинг на корупцията сочат, че през 2002 всяка втора фирма е давала подкуп, а през 2007 - всяка десета е правила това. Общо 80 на сто от представителите на бизнеса твърдят, че корупция има. Изводът е, че противоречията в данните се дължат не на намаляване на корупцията, а на отпадане на "случайните играчи" при
обществените поръчки, каза Пашев.
Според социологически проучвания, цитирани от него, през 2002 43 процента от фирмите са участвали в процедури, а през 2007 - едва 10 на сто. Намалява и участието на среден брой фирми, участващи в една поръчка.
В системата на обществените поръчки се разпределя огромен финансов ресурс - 11.1 на сто от БВП за миналата година, а средно годишно сключените договори бележат ръст с 31 на сто, отбеляза Пашев. Такъв обем е труден за контролиране, поради недостатъчния административен капацитет. Поръчките са малки, в сравнение с европейските мащаби - под 200 000 евро на договор,
което натоварва контролните органи, добави той.
Две трети от пазара се заемат от строителството и услугите. Това са договори и поръчки, при които е необходима сериозна експертиза, за да се установи, че изпълнението отговаря на офертата, спечелила търга, отбеляза Пашев.
Контролът върху изпълнението на поръчката почти отсъства от системата за управление на обществените поръчки, коментира експертът. Все още е голям делът на процедурите, които се възлагат чрез договаряне, добави той.



 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg