EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

14% спад в туризма в сравнение с 2019

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

14% спад в туризма в сравнение с 2019

mail16:15 | 05.09.2022прегледи 634 коментарикоментари 0


Бpoят нa чyждecтpaннитe тypиcти в Бългapия се e yвeличил c 24% нa гoдишнa бaзa през юли, дocтигaйĸи 1,53 милиoнa. Oт тяx 35% ca транзитно минаващи, cъoбщиxa oт Hационалния статистически институт в нoв дoĸлaд. 

"Очевидно изпращаме успешен летен сезон. Ние имаме повече туристи от миналата година. Над 30% повече са тези, които са влезли в страната през миналата година, което означава, че от данните през август ще надхвърлим 2 млн. чуждестранни посещения. От началото на годината се движим с около 14% спад спрямо най-силната 2019 година", каза директорът на Института за анализи и оценки в туризма доц. Румен Драганов по Bulgaria ON AIR.

Той коментира, че има много доволни туристи. По думите му през юли и август имаме много малък брой оплаквания по отношение на обслужването. Директорът на Института по анализи съобщи, че най-много туристи имаме от съседните страни, но също така тази година от Полша и се увеличава броят от Близкия и Средния изток, както и от САЩ и Канада. 

"Войната в Украйна оказва влияние. Тези 14% се дължат на липсата на тези туристи. Ако ние имахме туристи от Русия и Украйна в обемите, в които сме имали във върховите години, може би щяхме да сме достигнали нивата на 2019 година", заяви Драганов.

Според него спирането на туристическите визи на руските граждани в ЕС ще повлияе отрицателно - по-малко приходи и повече проблеми със заплати и персонал. Той обърна внимание, че ако войната продължи и има по-голям брой украинци, които се нуждаят от специален статут, ЕС ще продължи да плаща и да обеднява.

"Всеки един, който пътува с туроператор, е застрашен от това да загуби парите си. Клиентите могат да си търсят правата чрез съда. Общо взето така некоректно е направен законът, че тези, които доверяват парите си, в голяма степен могат да ги загубят. Това е много голям проблем, тъй като и туроператорите виждам, че нямат никаква идея по отношение на това как да направят гаранционния фонд. Това се отразява на доброто им име. Нежеланието на туроператорите да сътрудничат по създаване на гаранционен фонд и отказът на държавата да създаде такъв фонд, влияе отрицателно на целия бизнес, тъй като се загубва доверието", обяви Драганов.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg