АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
140 хил.лв. среден ипотечен кредит в София
По данни от Агенцията по вписванията 20 185 нови имотни сделки са изповядани в град София за деветмесечието на 2019 година, което представлява 6% ръст спрямо аналогичния период за миналата година. Ипотеките са 10 683, които формират 1/3 от общия брой имотни сделки за България, което се потвърждава и от данните на Обединена българска банка (ОББ). Това стана ясно на среща на тема „Тенденциите в имотния и ипотечния пазар”, организирана от банката.
Събитието събра 300 гости, сред които собствениците и мениджърите на кредитни посредници, агенции за недвижими имоти и строители, а данните бяха представени от Борислав Гостев – Ръководител „Управление на търговски партньори“ в ОББ. „Изпращаме най-силната си година, в която наблюдавахме стабилен пазар с голяма достъпност на жилищата и на кредитите”, сподели г-н Гостев. Това се дължи на нарасналите доходи, исторически най-ниските лихвени нива по кредитите, ниска безработица, ниска инфлация и многото строителни проекти, които бяха реализирани през последните 2 години.
По данни на ОББ средният размер на кредита през тази година в София е 140 000 лева, което представлява 73% финансиране от цената на имотите. Спрямо видовете кредит – 78% са с цел покупка на имот, 7% за текущи нужди, 15% за рефинансиране. Софиянци предпочитат по-дългите срокове, като половината от кредитите са между 21-30 години. Най-често имоти с кредит купуват клиентите между 30 и 39 години, които са 48% от всички кредитополучатели на банката. Радващо е, че за първи път през тази година категорията с най-големи доходи (от над 3000 лева) е и най-мащабна – 26% от жителите на столицата.
Редица финансови анализатори и банкери очакват по-високи лихви след 1-2 години. Причините се коренят в редица фактори, сред които последователната политика на ниски лихви и програма за изкупуване на активи на Европейската централна банка, голямата задлъжнялост спрямо БВП на голяма част от държавите в Еврозоната, макроикономическите рискове, свързани с търговските войни между САЩ и Китай, „Брекзит“, свръхликвидните български банки и огромната конкуренция помежду им.
Въпреки това клиентите трябва да са подготвени, че рано или късно лихвите ще се покачат и вноската по кредита не трябва да бъде на ръба на възможностите им. Разумните вноски по всички кредити също не трябва да надхвърлят 30%-40% от доходите им. „Стъпвайки на средния размер на кредита за София, при 3-4 покачвания на лихвата, които вероятно ще бъдат с по 0.25%, месечната вноска би се променила с между 75 и 100 лева.“, илюстрират експерти на банката.
Tweet |
|