EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

15 % от работодателите без квалифицирани служители

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

15 % от работодателите без квалифицирани служители

mail11:15 | 22.06.2010прегледи 839 коментарикоментари 0


Въпреки че има безработица в България, 15 процента от работодателите твърдят, че през последната година са имали недостиг на висококвалифицирана работна ръка. Това сочи извод на проучване, направено от Агенцията по заетостта.
Проучването е обхванало 2400 работодатели от големи, средни, малки и микропредприятия, съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Той откри конференция за оценка на мерките по заетостта и трудовото посредничество, организирана от Министерството на труда и социалната политика.
Около 60 на сто от работодателите са декларирали, че ще инвестират допълнително в обучение и квалификация на своите работници и служители. Според Младенов тези намерения, както и твърденията на близо 55 процента от работодателите, че през
следващата година ще наемат средно между един и шестима служители, са положителни тенденции на пазара на труда, особено по време на криза.
Общо 37 на сто от работодателите посочват, че през следващата година няма да съкращават работна ръка, сочи още проучването.
По думите на Младенов министерството отчита тенденциите на пазара на труда и затова основните мерки са насочени към допълнителна квалификация на безработните и вече заетите.
Една трета от намерилите си работа чрез Бюрата по труда са я загубили в последствие, като това са предимно нискоквалифицирани работници, сочи изследване на Националния статистически институт, направено сред регистрираните през третото тримесечие на 2007 г. в бюрата - около 1600 безработни от всички области.
Общо 61 процента от регистрираните безработни, ползавали услуги по заетостта, са си намерили работа, като 87 на сто от тях са успели да се реализират на първичния пазар на труда, т.е. наети са от бизнеса, а едва 17 на сто са си намерили работа чрез програми и мерки на Агенцията по заетостта, посочи председателят на НСИ Мариана Коцева.
Две трети от намерилите си работа са запазили своята заетост и през 2010 г., а 39 на сто от регистрираните безработни в края на 2007 г. не са успели да си намерят работа и досега. По думите на Коцева тези, които са загубили или не са намерили работа, са предимно от уязвимите групи на пазара на труда - нискоквалифицирани, от малцинствата, хора с увреждания.
Сред най-бързо устроилите се са тези, които се профилират от Агенцията по заетостта като "първа фаза" безработни - висококвалифицирани, с голям шанс да намерят работа. Те са предимно между 30 и 50 години и са от София, Варна, Пловдив, Русе и Бургас.
От 39 процента трайно безработни, 94.9 на сто не са проявили никакъв интерес към предложенията на трудовите посредници. Все още безработните намират работа най-вече чрез информация, която получават от близки и роднини, въпреки че се повишава доверието и към трудовите посредници, сочи изводът на проучването.
От януари на работа са постъпили 91 хиляди души, съобщи изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова.

В същото време планираните промени в осигурителния стаж ще провокира бум на хора, които ще искат да се пенсионират, смятат синдикати. По думите на Мика Зайкова, експерт на КТ „Подкрепа”, е напълно възможно хората да започнат да се пенсионират още сега, от страх пред промените в пенсионната система. „Всички, които имат възможност да се доберат до пенсия в рамките до 1 юли следващата година, от когато се счита, че искат да правят нещо, а за нас това е твърде скоро, ще направят всичко възможно, за да го направят. Това означава, че ще стоварим още една сериозна тежест върху пенсионния фонд, защото изведнъж ще настане бум на пенсионирането. Ако досега хората са отлагали пенсионирането си по една или друга причина във връзка със стимулите за активно стареене, те пак активно ще си стареят, защото като се пенсионират, ако си намерят работа на тази възраст – ще продължат да работят, но това ще стовари удар върху пенсионната система”, заяви пред агенция Фокус Зайкова.
Хората на възраст над 55 години, както и младежите, са сред най-често срещаните безработни. “Хората, които са работили повече през Татово време, ще могат да си направят годините за пенсиониране, но при тази несигурна обстановка, особено в условия на криза, когато непрекъснато всеки е заплашен от безработица, ще бъде много трудно да се направят изискуемите години. Това е така поради две причини – първо работодателите трудно дават работа на хора след 55 години, колкото и големи специалисти да са те, така че те трудно си намират работа и при тях безработицата е най-висока. Това ще ги принуди не само да си увеличат стажа, но и да работят до дълбока старост”, заяви Зайкова.
Трябва да се премине плавно през тези промени.



 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg