АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
1.5 милиона трудоспособни българи през 2050
По прогнози на ООН се очаква през 2050 г. възрастното население в България да е три пъти повече от младото население. Това каза по време на заключителна конференция по проект „Анализ на законодателството и административната практика и укрепване на административния капацитет в системата на МТСП за интеграция на имигранти в България” Емилия Войнова – директор на дирекция „Демографска и семейна политика, етнически въпроси и равни възможности” в Министерство на труда и социалната политика (МТСП), цитирана от агенция Фокус.
По данни на Евростат до 2050 г. населението на възраст от 16 до 64 години ще намалее с 48 млн. човека. Така съотношението на населението в трудоспособна възраст към нетрудоспособна възраст от 4:1 ще намалее на 2:1. Войнова посочи, че е особено драстичен темпът на застаряване на населението в селата.
„Влошаването на възрастовата структура на населението се отразява на качеството на работната сила”, посочи Войнова. Тя каза още, че социалните отражения на демографските проблеми са изключително тежки. Застаряването на населението застрашава финансовата устойчивост на здравната и пенсионната система. Заплашени от обезлюдяване са редица региони в страната. „Нелегалната и легална миграция поставя редица въпроси пред администрацията, свързани с осигуряване на устойчиви публични финанси, които да гарантират адекватна социална закрила в бъдеще”, посочи Войнова.
Европейски фонд за интеграция на граждани на трети държави си поставя за цел развиване на така наречената „Сребърна икономика”, което предполага повече инвестиции в човешкия капитал, ограничаване на ранното напускане на образователната система, насърчаване на ученето през целия живот, недопускане на спад на производителността на труда при хора в напреднала възраст. Цели на водената от фонда политика са увеличаване на заетостта чрез постигане на по-продължителен трудов живот с по-добро качество, както и подобряване на социалните условия за раждане и отглеждане на деца.
Лилия Станкова директор на дирекция „Свободно движение на хора – миграция и интеграция” заяви, че Европейски фонд за интеграция на граждани на трети държави разполага с 825 млн. евро, с които да подпомага усилията на страните от ЕС да улеснят интеграцията на хората, които пребивават легално в тази страна. Целева група на проекта, реализиран със средства от този фонд, са граждани на трети страни, пребиваващи продължително на територията на България, като изключение правят следните категории лица – сезонни работници, граждани от трети страни, допуснати с цел обучение, граждани на трети страни, които получават статут на дългосрочно пребиваващи. Целта на фонда е да участва в разработването и прилагането на националните стратегии по миграция и интеграция. Конкретните цели, които този фонд си поставя е улесняване разработването на процедури за приемането на тези имигранти, разработване и прилагане на процеса на интеграция на новопристигнали граждани от трети страни.
Tweet |
|