EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

1,5 тона/дка среден добив на праскови

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

1,5 тона/дка среден добив на праскови

mail10:00 | 04.08.2014прегледи 2325 коментарикоментари 0


Над тон и половина средно на декар очакват през тази година производителите на праскови при десертните сортове. Това каза в интервю за БТА председателят на Сдружение "Българска праскова" Коста Петров. При компотните сортове реколтата вероятно ще достигне два - два и половина тона на декар, смята той. В Сливенско се отглеждат близо 70 на сто от прасковените насаждения в страната. От тях 70 на сто са десертните сортове, а 30 процента - компотните. Прасковените насаждения в областта са 10-12 хиляди декара, като 50 на сто от тях са нови. В сливенското село Гавраилово за тринайсета поредна година ще се състои традиционния празник "Златна праскова". В програмата са включени семинари за производители, изложби и дегустация на различни сортове праскови, конкурс за мини Мис и мини Мистър "Праскова" и други. Празникът се организира от министерство на образованието и науката, Община Сливен, кметство село Гавраилово, Народно читалище "Слънце-1928", Институт по овощарство в град Пловдив и организация на производителите на праскови "Българска праскова" ООД.

Председателят на Сдружение "Българска праскова" отбеляза, че тази година се очертава много трудна за производителите на праскови, особено заради неблагоприятните метеорологични условия - градушки, много дъжд, който благоприятства за заболявания по овощните култури. Това ще доведе до проблеми с качеството на плодовете. Очаква се 10-15 на сто от продукцията да пострада от градушки и около 10 процента да бъде повредена от дъждовете, които предизвикват къснокафяво гниене. Производителите са притеснени и от реализацията на реколтата, каза Петров. Ще се опитаме традиционно компотната праскова да я реализираме с местно преработвателно предприятие. Към по-късните сортове проявяват интерес от гръцки преработвателни предприятия и искат да ги изкупят на сто процента. Той допълни, че оттам са предоставили и безплатен посадъчен материал на бъдещи овощни градини с по-късни сортове. Петров обаче отбелязва, че особено трудна ще бъде реализацията на десертните сортове, които се събират в момента. Той заяви, че в Испания, например, прибирането на прасковите започва по-рано и те са навлезли с ниски цени и голяма производителност на пазара, заеман досега от гръцките производители. Испанските праскови с по-ниски цени са се наложили в Полша, Русия и Прибалтика, а това е свило с 50 на сто поръчки на гръцките праскови. Това пък е довело до навлизането на тяхната продукция в България на много по-ниски цени и е "съборило" цените на родните производители. Гръцките фирми са се настанили и на румънския пазар, на който пък традиционно са продавали българските фирми.

Българските производители на праскови трябва да се съобразят с пазара, коментира Петров. По думите му те или трябва да се съобразят с ценово равнище, което удовлетворява и производителя, и търговеца, или продукцията ще бъде изхвърлена. Вътрешният пазар е задоволен, каза още той, ако няма готовност и условия за износ, продукцията пропада. Според него българските производители на праскови трябва да се ориентират към износ в Беларус, Полша и други. В Русия вече са забравили българските стоки, смята Петров. Той бе категоричен, че трябва да се заложи на износа. Държавата трябва да подпомогне създаването на сдружения, които да обединят средни и малки производители. Друга важна стъпка е да
се подпомогне напояването, защото липсва вътрешноканална мрежа, липсва електрификация. Крайно време е също да се подмени сортовия състав в овощарството, смята Коста Петров. В Сливенско се отглеждат ранни десертни сортове, сред които "Мейкрест", "Спрингвил", "Кардинал", "Роял джем", "Роял глори", средноранни - "Редхейвън", "Редтоп", "Глоухейвън" и късни сортове - "Феъртайм" и др. Като нов и предпочитан сорт Петров посочи прасковите тип плоски или т.нар. "понички", които имат много по-голяма захарност, малка киселинност, по-ароматни са и много се харесват от децата. През миналата година български вестник излезе със заглавие, че в страната навлизат ГМО-праскови, имайки предвид "поничките", но това няма нищо общо с истината, посочи той.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg