АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
15 хил. лв. платил варненски музей за антики
15 000 лева е дал Регионалният исторически музей (РИМ) във Варна миналата година, за да се сдобие с нови антични предмети, съобщи в. Позвънете. Сумата е предоставена като възнаграждения на собственици на антики, които са пожелали да се разделят с тях. В колекциите на РИМ са постъпили монети, средновековни накити, кадилница и други. Като особено ценен се счита сребърен нож от бронзовата епоха. Тази година все още не сме взимали антични предмети, каза директорът на музея Валентин Плетньов. Поради ограничения бюджет пък за тази цел са заделени само 10 000 лева. Стойността на предлаганите реликви се оценява от комисия от специалисти. Така или иначе съгласно утвърдените правила музеят не може да даде за предмет сума, надхвърляща 1000 лв. Когато става въпрос за много ценен античен предмет, той се изпраща в столицата на вниманието на специална оценителна комисия, обясни практиката Плетньов.
Китайско бронзово огледало от XIV в. с орнамент гонещи се животни, най-вероятно дракони, пък е голямата находка на археолозите, извършващи разкопки в крепостта Кастрици в Евксиноград. Всъщност специалистите се натъкват за втори път на такава находка, като първата е намерена миналата година. През тази огледалото е намерено на пода на една от сградите в крепостта. То е с диаметър около 15 сантиметра, а орнаментът с животните е на гърба му. Огледалата са внасяни по пътя на коприната от Китай, като най-вероятно са доставени в България от италиански търговци или татари, разказа Плетньов. Находката ще бъде реставрирана и включена във фонда на музея.
Археолозите са намерили и четири медни осветителни лампи, също от XIV в., както и меден дискус (църковен съд). Те са се натъкнали и на две крупни монетни находки - медни и сребърни български монети и османски сребърни акчета. Сред намерените монети има на българския цар Иван Шишман, на османските султани Мурад и Баязид I и на епирския деспот Йоан Орсини. Находките се допълват от керамични съдове с графична украса.
Tweet |
|