EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

16% от пушачите не посещават вече заведения

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

16% от пушачите не посещават вече заведения

mail11:25 | 12.12.2012прегледи 440 коментарикоментари 0


 

 

16% от пушачите са спрели да посещават заведения след 1 юни 2012 г. Това сочат данни от национално представително изследване на НЦИОМ, проведено между 30 ноември и 6 декември 2012 г. по метода на полу стандартизираното face-to-face интервю сред 1000 пълнолетни български граждани в 86 населени места в цялата страна.
42% от пълнолетните българи посочват, че пушат. По-често това са мъже, хора на възраст между 30 и 49 години и роми. 46% от интервюираните твърдят, че никога не са пушили (главно жени и възрастни хора). В настоящото изследване 12% от респондентите се определят като бивши пушачи.
69% от интервюираните пушачи преценяват, че сега пушат точно толкова, колкото и преди влизането в сила на забраната за тютюнопушене на обществени места. 28% от пушачите посочват, че са намалили цигарите в резултат на забраната. Пушенето ограничават хора на възраст между 50 и 59 години, както и заможни респонденти. Когато са в заведение на закрито, половината от пушачите излизат навън, за да пушат. Други 15% се въздържат да пушат, докато са в заведението.
Данните показват, че след 1 юни 2012 г. близо една пета от пушачите (18%) ходят по-рядко в заведения, а други 16% изобщо са спрели да посещават заведения. Столичаните, образованите респонденти и хората на средна възраст по-често от останалите спират да ходят в заведения. Тези данни показват, че имат известни основания твърденията на ресторантьорите и собствениците на заведения за спад в броя на клиентите им.

11% от пушачите признават, че посещават заведения, в които се пуши въпреки забраната. Това твърдят млади жители на големите градове.
За 22% от пушачите забраната не е проблем, защото те така или иначе не ходят по заведения.
61% от участвалите в изследването бивши пушачи твърдят, че отказът им от тютюнопушене е в резултат на техен личен избор. Този отговор може да се тълкува и като стремеж за налагане на личния избор над принудата.
52% от бившите пушачи изтъкват здравословни причини като основание за отказа си от пушене, а 37% твърдят, че са оставили тютюна поради финансови причини (в този случай става дума за по-възрастни и бедни хора). За 4% от бившите пушачи самата забрана е причина за отказ от цигарите./Фокус
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg