АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
18 млн.лв. за процедури по Северната тангента
България може да получи около 18 млн.лв. за извършване на отчуждителните процедури по трасето на бъдещата Северна скоростна тангента, съобщи регионалният министър Лиляна Павлова по време на ХV-то заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013г. в Пловдив. За отчуждения по проекта бяха предвидени 25 млн.лв. от държавния бюджет и тази стъпка е глътка въздух за страната ни“, обясни тя.
На комитета за наблюдение Лиляна Павлова съобщи, че до края на месеца частично може да бъдат възстановени спрените средства по ОП „Регионално развитие“, а през януари, следващата година и изцяло възстановени. Анализите на екипа на Управляващия орган на ОПРР показват, че има 25 високо рискови проекта по програмата, към момента, на обща стойност 370 млн.лв. Затова се предвижда подготовката на списък с резервни проекти за 280 млн.лв., които са в готовност и към които може да бъдат пренасочен средства от програмата, за реализирането им на мястото на рисковите проекти, за да не бъде изгубено европейското финансиране.
Към момента от общия бюджет на ОПРР – около 3 млрд.лв., 75% са разплатените средства по текущи проекти, стана ясно от думите на министъра.
„Освен усилия за максималното усвояване на средствата по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013г. днес полагаме основата и на новата оперативна програма „Региони в растеж“, по която работим активно за приемането на правилата за действие и управление на програмата“, обясни регионалният министър. По думите й, трябва да се направи всичко възможно, така че и следващата година да не се окаже нулева за усвояване на европейския финансов ресурс. „Надявам се в началото на следващата година да бъде одобрен окончателният вариант на новата програма, за да могат бенефициентите да подготвят и кандидатстват с проекти за финансиране по новата програма“, подчерта министрът. „При добра координация и мобилизация на институциите можем да направим така, че 2015г. да не бъде нулева за усвояване на средства по програмата“, заяви още Павлова.
В посока подобряване условията за бенефициентите за кандидатстване по новата програма е и стъпката, която правителството предприема за въвеждането на типова документация и типови договори, в рамките на закона за обществените поръчки, по видовете процедури - за възлагане на строителство, доставка, строителен надзор.
„Основните критики по проектите, от досегашния програмен период е, че методиката, която е прилагана, към момента, няма точни показатели и критерии и е в голяма степен субективна“, уточни министърът. Но с въвеждането на типовата документация ще сме сигурни, че и в самите договори с изпълнителите няма да има дискриминационни условия, а това в голяма степен ще намали обжалванията при избор на изпълнители, както и ще намали и финансовите корекции по проекти“, заключи Лиляна Павлова.
Tweet |
|