АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
18 хил. лв. за благотворителност от Виенския бал
Ива Стойкова
18 хиляди лева са събраните средства от последния 12-ти благотворителен Виенски бал в София. Сумата е от продажбата на куверти и от благотворителната томбола на 11 февруари тази година. Парите са разпределени с решение на Управителния съвет на сдружение „Виенски клуб”. Главният секретар на клуба Мария Нейкова съобщи къде отиват:
Виенският клуб подкрепя за втори път проекта за изграждане на център за онкоболни деца. В с. Опицвет, на 30 км от София, вече е закупена земя, като районът е избран заради чистия въздух и живописната природа. Центърът ще е с капацитет 400 души- родители и деца, чийто престой ще бъде неограничен и напълно безплатен. Стойността на проекта е приблизително 2 млн. лв. Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания” се надява да успее да изгради сградите по системата „пасивна къща”. Революционната технология е заимствана от Германия, а чрез нея ще бъде осигурено отоплението и охлаждането на центъра. Въвеждането на тази система би оскъпило изграждането на проекта с около 20%, но, от друга страна, разходите след това в седемте къщи и административно-културия център в Опицвет, биха били сведени до минимум
Средствата, предвидени за с. Бисер, ще отидат в сметка, специално разкрита за построяването на къщи в засегнатото от наводнението тази зима село.
Виенският клуб отпусна средства за различни каузи през последните години.
В годините назад до 2001 г. с различни суми са подкрепени домове за деца, болници, но също Националната художествена академия, Държавната музикална академия и др.
Посланикът на Австрия Н.Пр. Герхард Райвегер определи събраната тази година сума като прекрасен резултат. И благодари на всички за организацията. Виенският клуб работи безвъзмездно за бала, припомни той. Той пренася и в България австрийската традиция да се дава обществено полезен труд в социалната, културната и други сфери. Председателят на клуба проф. Александър Йосифов открои високия дух на съпричастност тази година към жертвите на наводненията.
Виенски бал в България
Може да се твърди, че софийските балове се правят в стила на Виена, защото се спазват главните компоненти, характеризиращи това събитие. Съществува дори наръчник за провеждането на Виенски балове, защото Община Виена е превърнала този празник в запазена марка, която популяризира в цял свят. Както навсякъде, така и в София Виенският бал посреща гостите си с чаша вино и подаръци за дамите, а после идва ред на тържественото откриване от дебютанти, танцуващи “Полонеза на ветрилото” от Цирер. Не липсват, разбира се, типичните виенски валсове и класическа танцова музика от австрийски композитори. Естествено танците, продължаващи до зори не са само класически и затова е ангажиран втори оркестър за модерна танцова музика, за да се даде възможност да се забавляват и на тези, които не се чувстват много уверени в танцуването на полонеза или “ляв” валс, например.
Друг задължителен компонент на Виенския бал е среднощната програма. Гостите имат възможност малко да отдъхнат от танците, наслаждавайки се на изпълнения от прочути австрийски оперети, поднесени от солисти и балетисти на Музикалния театър и Националната опера, съпровождани от също толкова добрите им колеги оркестранти.
Първият виенски бал в София се организира на 8 януари 1880 г. за новия софийски елит в княжеския дворец. Част от гостите са състоятелни граждани, поканени са също земеделци и занаятчии без особено образование и маниери.
Традицията на баловете в София се възражда през 1996 г. Междувременно провеждането на Виенски бал в София се превръща в традиция и се организира като благотворителна проява от сдружение Виенски клуб с помощта на Австрийското посолство.
Tweet |
|