АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
+190 млн. лв. инвестиции в туризма до 2020 г.



Туризмът ще бъде един от основните приоритети за финансиране по петте програми за трансгранично сътрудничество с Румъния, Гърция, Турция, Сърбия и Македония 2014-2020. Бюджетът по тези програми, който е предвиден за финансиране на дейности в областта, е в размер на над 190 милиона лева. Туризмът ще бъде подкрепен финансово и от програмата „Черноморски басейн“ 2014-2020, както и от новата програма за транснационално сътрудничество Балкани – Средиземно море. В това число влизат, както инвестиционни проекти, свързани с подобряване достъпа до туристически обекти и природни забележителности, реконструкция на обекти и др., така и проекти от „мек“ тип, касаещи разработването на маркетингови стратегии, общи туристически продукти и др.
За програмен период 2007-2013 по програмите за трансгранично сътрудничество са изпълнени 148 проекта в сферата на туризма, като стойността на реализираните дейности от български партньори възлиза на около 90 милиона лева. Това са проекти в областта на културния, екологичния и селския туризъм, вело и планинския туризъм, ски-туризма и развитието на човешките ресурси в туристическия сектор.
По Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 са сключени 72 договора за подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура , на обща стойност на безвъзмездната финансова помощ 219 млн. лв. През новия програмен период по приоритетна ос 6 на програмата „Региони в растеж“ ще бъдат инвестирани над 200 млн. лв в подкрепа на регионалния туризъм. Възможности за подкрепа на проекти, свързани с развитието на туристически атракции, ще се предоставят и чрез инструментите за финансов инженеринг.
Общият бюджет на ЕС е разделен в три големи групи – 33% от него, или над 325 млрд. евро, са предназначени за политика за сближаване, 4%, или около 40 млрд. евро – за Механизма за свързване на Европа, а 63%, или близо 650 млрд. евро – за други политики.
По програмите за Тансгранично сътрудничество заедно с Румъния можем да разчитаме на близо 260 млн. евро, а със Сърбия ще финансираме проекти за около 34 млн. евро. Голяма част от тези средства са насочени именно към проекти в туризма.
Дунавският регион има огромен потенциал за развитие на туризма. Само на територията на България има около 4 000 туристически атракции, като над 670 от тях са съсредоточени в региона на река Дунав. У нас са открити и проучени над 600 минерални водоизточника и се срещат почти всички видове минерални води. На практика в нашата страна могат и се развиват всички видове туризъм – както масовият летен и зимен, така и специализираните форми – спа, еко, голф, гурме, винен и др. България притежава над 40 000 културни паметника, което ни нарежда сред трите най-богати държави в Европа по брой на откритите исторически обекти и артефакти заедно с Италия и Гърция.
Междувременно министърът на туризма Николина Ангелкова и генералният секретар на Световната организация по туризъм (СОТ) Талеб Рифай подписаха Писмо за намерение за създаване на международна мрежа от туристически обсерватории. Обсерваториите ще се създават заедно с академични или научни центрове, като студенти и преподаватели работят по мониторинга на определен набор от индикатори, следвайки методика на СОТ и под техен контрол. Получените данни ще са ценни за изследване на тенденциите и набелязване на мерки за подобряване на туристическия продукт на дадена страна. Предвижда се създаването на мрежата да започне в няколко дестинации в Средното и Долно течение на река Дунав, като това ще бъде използвано и в подкрепа на разработването на бранд „Дунав“.
/МРРБ, МТ
Tweet |
|