АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
2-годишен преходен период след Brexit?
Днес британският министър за Брекзита Дейвид Дейвис оспори информация в печата, според която Великобритания ще е готова да плати 40 милиарда лири (около 45 млрд. евро) за уреждане на раздялата си с Европейския съюз, предаде Франс прес.
Тази сума е измислена, заяви Дейвис пред BBC. Няма да огласявам цифри, би било смешно, но имаме доста ясна представа откъде искаме да тръгнем в това отношение, добави той.
Според в. "Таймс", който цитира двама неназовани европейски източници, Мей се е съгласила да се изплатят на ЕС 40 млрд. лири: 20 милиарда като вноски към настоящия европейски бюджет, обхващащ периода до 2020 г., и 20 милиарда за "други задължения".
Според в. "Сън" тези задължения са свързани с участието на Обединеното кралство в научноизследователски проекти и в агенции като Европол.
ЕС на свой ред изчислява задълженията на Великобритания във връзка с Брекзита на 60 до 100 млрд. евро, включвайки в сметката всички проекти, в които участва Лондон.
Дейвид Дейвис определи като "спорно" и искането на ЕС Великобритания да участва в изплащането на пенсиите на европейските чиновници.
Лондон няма да следва действащите в ЕС правни норми след Брекзита, каза още Дейвис, цитиран от ТАСС.
За да се осъществи излизането на Обединеното кралство по този начин и за да може бизнесът и гражданите да се нагодят към новите условия, тя предложи приблизително двугодишен преходен период, през който "сегашната структура на правилата и регулациите в ЕС" ще продължи да се прилага и Великобритания ще остане част от единния пазар, а "хората ще могат да идват, да живеят и да работят в Обединеното кралство, но ще има регистрационна система, важна подготовка за новия режим". Тя заяви, че Великобритания ще си изпълни ангажиментите към бюджета на ЕС. "Не искам партньорите ни да се страхуват, че ще платят повече или ще получат по-малко през останалата част от настоящия бюджетен план, в резултат от решението ни да напуснем", каза Мей. Британският лидер изключи възможността Великобритания да встъпи в споразумение за свободна търговия с ЕС по модела на Канада или както Норвегия да бъде част от Европейската икономическа зона, което ще я задължи да приеме неограничена свобода на движение. "Не мисля, че някой от тези модели ще бъде най-добър за Обединеното кралство или най-добър за Европейския съюз", заяви тя в комплекса "Санта Мария Новела", бивша полицейска академия и някогашен манастир в центъра на Флоренция. Великобритания е ангажирана със запазването на Споразумението от Разпети петък в Северна Ирландия и дори когато напусне ЕС, няма да има "физическа инфраструктура на границата" с Ирландия. Тя опита да обясни защо избирателите в Обединеното кралство не чувстват ЕС като неразделна част от своята същност, но увери, че Великобритания няма да изостави европейските си съседи. "През цялото си членство Обединеното кралство никога не се е чувствало у дома си в Европейския съюз", каза Мей. По думите й британците никога не са възприемали ЕС като неразделна част от историята си, каквато е той за други народи в Европа. Успехът в преговорите за Брекзит е "в интерес на всички", каза тя. "Преминаваме през критичен период", но "когато сме заедно, можем да постигнем добри резултати", каза Мей и допълни, че целта е по-добро бъдеще за всички европейски граждани, предаде Франс прес. Тя смята, че ако двете страни не успеят да постигнат сделка, това ще нанесе "тежък удар" върху бъдещето на Европа и по тази причина призова лидерите на ЕС да подходят с повече креативност и амбиция в преговорите. Ръководителят на преговорния екип на ЕС Мишел Барние приветства в комюнике "конструктивния дух" на речта на Мей, на която в знак на единство присъстваха външният министър Борис Джонсън, финансовият Филип Хамънд и министърът за Брекзит Дейвид Дейвис.
Tweet |
|