EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

2/3 от българите против еврото

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

2/3 от българите против еврото

mail06:36 | 07.08.2014прегледи 1395 коментарикоментари 0


Като цяло българските граждани са скептични по отношение въвеждането на еврото в България. Това показва проучване „Обществено мнение и социални нагласи в България през юли 2014 г.” , проведено в периода 16 юни - 6 юли 2014 г. Две трети от всички анкетирани отговарят отрицателно (65%) на идеята за еврото. Респондентите, живеещи в столицата дават най-силна подкрепа за промяната с 22%. Най-малка е подкрепата в селата (14%), като няма отчетлива връзка между големината на населените места и тяхната позиция по въпроса за смяната на националната валута. Във възрастовите групи от 18 до 60 години подкрепата е еднаква (17-18%), като най-скептични са лицата над 60 години с 12% подкрепа за смяната на лева с евро.
По-отчетлива връзка има между нивото на завършено образование и подкрепата за въвеждането на еврото. Висшистите подкрепят промяната в най-голяма степен (18%), а почти същият е дела от респондентите със средно образование, които казват „ДА” на еврото (17%). При анкетираните със основно, начално и по-ниско ниво на образование подкрепата спада до 10-13%, като най-ниско образованите са именно хората, които са най-затруднени да дадат категоричен отговор (38%) измежду всички сравнени групи сред пълнолетното население.
Подкрепата за промяната на националната валута не се влияе силно от социалния статус на респондентите, като работещи, безработни и работещи пенсионери заявяват почти еднакво ниво на подкрепа (около 20%). Най-ниски са нивата на подкрепа при неработещите пенсионери (11%) и при домакините и жените по майчинство (7%), като всяка трета от тях (31%) признава, че не може да прецени. Другите социални групи, на които е трудно да изразят категорично мнение са безработните (22%) и неработещите пенсионери (22%). Едно от възможните обяснения за това е свързано с това, че те не играят основна роля на пазара на труда и съответно част от тях нямат пряко отношение към темата за лева и еврото. Макар, че като цяло обществото е против промяната на националната валута, може да се каже, че еврото се приема в по-висока степен от хората с доходи над 532 лева на член от домакинството (22%), в сравнение с останалите подоходни групи.
Значими различия в отношението към еврото са наблюдават според партийните предпочитания на респондентите като разликите при тях достигат до 25%. Най-много подкрепящи въвеждането на еврото има сред избирателите на България без цензура (31%), а най-малко при тези на ДПС (6%).
Всеки четвърти поддръжник на десните партии, а именно ГЕРБ (22%) и Реформаторския блок (25%), смята че би било добре, ако лева се замени с еврото. При гласуващите за БСП подкрепата е 16%, а при тези, които няма да гласуват още по-малко (10%).

 


Тагове: евро, въвеждане
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1836