АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Капацитетът е 130 мегавата. "Терна Енерджи", собственост на базираната в Абу Даби компания за възобновяеми енергийни източници "Масдар" (Masdar), планира да свърже централата към електропреносната мрежата на страната още до края на следващата година, посочва изданието.


Бъдещата вятърна електроцентрала в Киргизстан ще бъде първият експортен ВЕИ проект на компанията. Проектът е за вятърен парк с инсталирана мощност от 100 мегавата в Исък-кулска област, Киргизстан. Документът предвижда и продажбата на електроенергията, произведена от вятърния парк.


Миналия месец енергийният министър Байрактар заяви, че Турция има за цел да увеличи капацитета за производство на вятърна и слънчева енергия до 120 000 мегавата до 2035 г., което ще изисква близо 80 милиарда долара инвестиции, напомня агенцията.


За нея ще се работи съвместно с Азербайджан, който изгражда електроцентрали, които са в състояние да произвеждат и по един гигават електроенергия, а досега Сърбия винаги се е ограничавала до около 300-350 мегавата.


С 26 мегавата охлаждаща мощност компанията осигурява охлаждане на най-натоварената гара в Австрия и на многобройни офиси, хотели и апартаменти в околността. Охлаждащата мощност отговаря на около 7000 конвенционални климатика.


Финансираната от фонда "Актис" (Actis) компания "Резолв Енерджи" (Rezolv Energy) избра трима изпълнители - "СМС Юроп" (CMC Europe), "Соларпро" (Solarpro) и "Грийн Солар Енерджи" (Green Solar Energy), за изграждането соларен парк "Свети Георги", с капацитет 229 мегавата, който ще бъде на територията на Община Силистра.


ЕБВР съобщи, че заедно с Райфайзен Банк предоставят финансиране от 110 милиона евро за изграждането и експлоатацията на две соларни фотоволтаични централи в Югоизточна Румъния с обща инсталирана мощност около 300 мегавата.


Гръцката ДЕИ е подписала обвързващо споразумение за изкупуване на портфейла от възобновяеми енергийни източници в Румъния на "Evryo Group", който включва инсталирана мощност от 629 мегавата в експлоатация и 145 мегавата в процес на развитие. Стойността на сделката е около 700 млн. евро.


С 26 мегавата охлаждаща мощност компанията осигурява охлаждане на най-натоварената гара в Австрия и на многобройни офиси, хотели и апартаменти в околността.


След успешното приключване на рехабилитацията на каскадата българската електроенергийна система разполага и ще може да разчита на 735 мегавата надеждно производство от възобновяема енергия.