АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
2010-изненадващо силна година за българския пазар?
В анализa този месец ще разгледам по-подробно какво очаквам за SOFIX през 2010 г., като преди това ще разлгедам какво се случи през предишните две години.
Глобалната финансова криза през 2008 г. доведе до силен колапс, бих казал дори пазарен крах, на пазарите от Източна Европа. Всички пазари от нашия регион загубиха тогава по над 65%, а българският фондов пазар бе един от най-губещите с близо 80% спад.
След тези огромни загуби за инвеститорите последва формирането на солидно дъно през март 2009 г. на всички пазари от региона (и на почти всички пазари по света). Не всички обаче реагираха еднакво нагоре. Като правило най-много поскъпнаха тези пазари, които бяха паднали най-малко по време на кризата от 2008 г., но и от това правило има прекалено много изключения (един от най-слабите пазари през 2008 и 2009 г. - украинският - направи ръст от 90% през 2009 г. и това го направи петият най-добре представящ се пазар в света!).
Някои развиващи се пазари направиха ръст от над 100% през миналата година, като лидер бе руския пазар със 123.5% ръст. За съжаление, българският фондов пазар бе от тези, които най-много пострадаха през 2008 г. и се възстановиха съвсем скромно през 2009 г. (ръст на SOFIX от 18.2%). Този ръст на практика въобще не можа да заличи дори част от загубите, които инвеститорите понесоха през 2008 г. Причините за слабото представяне на българския капиталов пазар ги знаем всички: изключително ниската ликвидност отблъсква чуждестранните инвеститори, а липсата на по-интересни инструменти за търговия (опции, фючърси, ЕТФ-и) води до нисък интерес и от българските играчи.
Какво в този контекст може да очакваме за 2010 г.?
От техническа гледна точка нямам основание да променя предишното си мнение, че пазарът е формирал трайно дъно при 257 пункта през 2009 г., което ниво може и повече да не видим през 21-ви век. Това, което също отбелязвах в анализите си през 2009 г. бе, че каквото и поскъпване да видим от 257 пункта нагоре, то няма да е началото на нов дългосрочен бичи пазар, както вероятно биха се окуражили много инвеститори, а само сериозно възстановяване на спада от 2008 г. Това, което продължавам да очаквам за следващите няколко години, е широка странична консолидация между 300 и 1000 пункта, а върхът от 2007 г. вероятно няма да го видим отново преди края на настоящето десетилетие.
В този контекст, с оглед на представения анализ, възстановяването от март 2009 г. би трябвало да достигне поне до 910 пункта (61.8% корекция на спада 1982-257) преди да започне следващият мечи пазар. Това означава, че 2010 г. би трябвало да бъде изненадващо силна година за българския пазар. При текущите пазарни условия на ниска ликвидност и почти замиране на търговията, е трудно да си представим как ще стартира движение от 30%-50% или дори 100% нагоре, което означава, че най-вероятно пазарът първоначално през годината ще бъде под низходящ натиск и едва след още консолидация (най-вероятно между 350 и 450 пункта) ще започне следващото силно движение нагоре. Тук е мястото да посоча, че най-вероятно и следващото възходящо движение няма да обхване всички акции, а ще бъде силно селективно. Това означава, че инвеститорите, които искат да направят пари от фондовия пазар, ще трябва много внимателно да селектират акциите и отраслите, на които ще заложат в своя портфейл тогава, когато следващото движение нагоре е в ход.
В по-краткосрочен аспект, поскъпването от дъното от 2009 г. се развива или като Diametric или като Expanding Triangle, като и двете фигури допускат (а втората фигура го и изисква!) да видим спад до 380/360 пункта. Едва тогава вероятно акциите ще бъдат оценени като подценени и пазарът ще направи опит да догони пазарите, от които е изостанал.
Анализът има информационен и образователен характер и не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.
Източник : Infostock.bg
Tweet |
|
т'ва са пълни дивотии. крайно време е да спрем да гледаме нещата в идеалния вариант... в България нищо не се знае