АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Скокът се дължи на растящия дефицит на газ в северноафриканската държава заради спада на местното производство, което достигна най-ниските си стойности от седем години през октомври миналата година - 4,5 милиарда кубически фута на ден.
Трите страни с най-ниска средногодишна инфлация в ЕС през декември са Литва с 0,9 на сто, Финландия с 1 на сто и Италия с 1,1 на сто, сочат още данни на Евростат.
ОББ: България много близо до изпълнение на критерия за инфлацията за прием в еврозоната. През третото тримесечие на 2024 г. (последни данни) цените на жилищата у нас нараснаха с 16.5% спрямо същия период на 2023 г., далеч по-бързо от инфлацията в страната и ръста в цените на жилищата в ЕС и еврозоната.
Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.
В документа се посочва, че дефицитът за периода октомври - декември възлиза на 711 милиарда долара и е с 201 милиарда долара по-висок в сравнение с дефицита за същия период на предходната година, тъй като разходите са нараснали рязко, а приходите леко са спаднали.
Председателят на НСИ заяви, че работят пилотно по проект да получават информация не само от големите вериги, а от доста допълнителни. Той изрази надежда най-късно до края на годината да работят в такъв алгоритъм, който би позволил да изчисляват не само месечна инфлация, а дори и седмична.
Инфлацията в Литва и Хърватска отбелязва ръст, норвежката инфлация е намаляла допълнително през декември до най-ниското си равнище от четири години, сочат данните на Норвежката статистическа служба.
През декември 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (+5.9%), „Транспорт“ (+1.3%), „Ресторанти и хотели“ (+0.7%) и „Разнообразни стоки и услуги“ (+0.6%). Най-голямо намаление е регистрирано в групите: „Облекло и обувки“ (-1.3%) и „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (-0.6%).
През октомври 2024 г. спрямо септември 2024 г. сезонно коригираното производство в сектора на услугите нараства с 0,3 на сто в еврозоната и с 0,5 на сто в ЕС. През септември 2024 г. производството в сектора на услугите е спаднало с 0,1 на сто в еврозоната и е нараснало с 0,2 на сто в ЕС. През октомври 2024 г. на годишна база производството в сектора на услугите се повишава с 1,7 на сто в еврозоната и с 1,5 на сто в ЕС.
През периода януари - октомври 2024 г. износът на стоки от България за Европейския съюз (ЕС) намалява с 2,6 на сто спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 45 513,9 млн. лева.