АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
2013: Старт на туркменистанско газово находище
Туркменистан планира да започне добив от второто по големина в света газово находище догодина, съобщи високопоставен туркменистански представител, цитиран от Ройтерс. По този начин се откриват пътища, подкрепяни от САЩ, за газови доставки към Европа и Азия на фона на евентуално противопоставяне от Русия.
Централноазиатската страна планира да изгради два нови тръбопровода, които да доставят газ от находището Галкиниш. Единият ще отива към Пакистан и Индия, а другият - през Каспийско море - до Европейския съюз, като така ще бъде намалена зависимостта на Евросъюз от руския газ. Можем да започнем промишлен добив в Галкиниш догодина, посочи туркменистански правителствен представител, пожелал анонимност, тъй като нямал право да говори по въпроса публично. Сега се изграждат три газопреработвателни завода, като два от тях ще бъдат готови през януари или февруари, посочи той в кулоарите на газова конференция. Туркменистанските газови резерви се нареждат на четвърто място в света след запасите на Русия, Иран и Катар, по данни на Би Пи (BP). Според британската одиторска компания Гафни, Клайн енд асошиейтс (Gaffney, Cline & Associates) резервите на находището са между 13,1 трилиона и 21,2 трилиона кубични метра газ.
Находището Галкиниш, което на туркменистански означава възраждане, е по-известно с предишното си име Южен Йолотан. ЕС преговаря с Туркменистан и Азербайджан за изграждането на транскаспийски тръбопровод до Европа. Патриша Флор, която е представител на ЕС за Централна Азия, призова Туркменистан да постигне споразумение с енергийни компании от ЕС по търговския договор, който ще определи обемите и цените. Важно е споразумението да бъде подписано възможно най-скоро,
посочи тя. Световните пазари са нестабилни. Като говорим за енергийните пазари, трябва да не забравяме, че споразуменията са дългосрочни, добави тя. Туркманистанският представител отбеляза, че туркменисканската страна би желала да получи гаранции за обема на покупките и транзита. Той отбеляза, че Туркменистан е готов да доставя 30 милиарда кубични метра газ по тръбопровода
годишно.
За да се предпази от евентуална конкуренция на каспийски газ на европейския пазар, Русия се противопостави на плановете да се изгради 300- километров транскаспийски тръбопровод. Русия, която е една от петте страни на Каспийско море, посочи, че легалният статут на морето не е определен все още и проектът може да застраши неговата крехка екосистема. Самата Русия бе традиционен пазар за туркменистански газ, но намали покупките си до около 10 милиарда кубични метра годишно от 40 - 45 милиарда кубични метра годишно през последните две години.
Заради спада на износа за Русия Туркменистан в момента произвежда по-малко, отколкото е годишният капацитет на страната от 74 милиарда кубични метра. Според Би Пи за изминалата година Туркменистан е добил 59,5 милиарда кубични метра.
Страната, която изнася газ също за Иран и Китай, планира да увеличи годишния добив до 250 милиарда кубични метра до 2030 година.
Отношенията между САЩ и сегашния президент Гурбангули Бердимухамедов са по-топли, отколкото с неговия предшественик Сапармурат Ниязов. Американски представители изразиха подкрепата си за проекта и не виждат законови проблеми.
Дългият 1735 километра газопровод ТАПИ (TAPI) до Пакистан и Индия се сблъска с проблеми със сигурността, тъй като трябва да премине през Афганистан. Туркменистански представители посочиха, че той може да пренася 1 трилион кубични метра газ за период от 30 години или 33 милиарда кубични метра газ годишно.
Tweet |
|