АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
2013г. без таван за „зелени” плащания
Европейската комисия не предвижда определяне на тавани за плащания за дейности в необлагодетелствани райони, както и за дейности, предназначени за поддържане на земята в добро състояние, или така наречените „зелени дейности”. Те ще бъдат подпомагани в пълен размер. Таваните ще засягат само и единствено така нареченото ново „базово плащане”, което ще получава всяко стопанство. Таван няма да има и за доброволните схеми на подпомагане.
Това стана ясно по време на дебата, относно бъдещето на ОСП след 2013 г. с участие на неправителствени и граждански организации и фермери от цялата страна. Експертите от дирекциите „Директни плащания и пазарна подкрепа” и „Развитие на селските райони” представиха в детайли на техническо ниво предложенията на Комисията за промени в схемите на подпомагане за периода 2014-2020 г.
Специално внимание участниците в дискусията отделиха на понятието „активен фермер”, като експертите подчертаха, че вероятно то ще се определи на базата на извършване на определен задължителен минимум земеделска дейност.
Беше поставен въпрос за необходимостта от ясно дефиниране на понятия като „интегриран проект” и проект за иновации”, за да могат потенциалните бенефициенти ясно да програмират бъдещите си инвестиции.
По време на дискусията стана ясно още, че нови елементи на подпомагането, предвидени в предложението на Комисията, са подпомагането на памука, както и определените задължителни подпомагания в рамките на бюджета за преки плащания на млади фермери– в размер на 2% от общия бюджет, за „зелени” плащания – в размер на 30%, както и възможността за подпомагане на малки фермери– в размер до 10% от общия бюджет за преки плащания.
Бе уточнено, че новата помощ, предназначена за млади фермери ще съществува успоредно с подпомагането на младите фермери по линия на бюджета, определен за развитие на селските райони, което се прилага и в момента, така че като цяло се завишава съществено подпомагането на начинаещите и младите земеделски стопани.
Бе подчертано, че по отношение на схемите на подпомагане, ще бъде преминато към нова, единна система на подпомагане и за новите, и за старите страни-членки. Повечето от критериите, по които обаче това подпомагане ще се извършва, все още са дискусионни в рамките на съюза, като част от тях трябва да бъдат определени на национално равнища и именно това налага подобни обществени дискусии, коментираха участниците в дискусията.
Предложение беше направено от страна на неправителствения сектор в бъдещия период на планиране, отново да се създадат възможности за финансиране на проекти на потенциалните бенефициенти като се използва инструментът „рефинансиране” чрез Търговските банки, така както това беше възможно по програма САПАРД.
Tweet |
|