EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

2015 – най-добра за икономиката от 2008 насам

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

2015 – най-добра за икономиката от 2008 насам

mail12:40 | 04.12.2015прегледи 1246 коментарикоментари 0


От гледна точка на цели, които опират до следваща и последващата година, бюджетът си изглежда напълно нормален-увеличава приходите и разходите горе-долу с нивото на инфлацията и растежа, приходите изглеждат изпълними. Това коментира в предаването "Преди всички" на Програма "Хоризонт" на БНР бившият заместник-министър на финансите Любомир Дацов.От гледна точка на краткосрочния аспект нещата изглеждат дори добре, защото големите дефицити обикновено стимулират икономиката и в случая са източници на растеж. Само, че в дългосрочен аспект, когато в добрите времена ние продължаваме да имаме дефицити, а не балансирани бюджети, то тогава се застрашава бюджетната  устойчивост и стабилност в бъдещи времена.

Според Дацов натрупването на дефицити и ускоряването им през последните 3 години е много опасно:Защото навлизаме в сценарий да се опитваме нищо да не оправим и да не реформираме нито един сектор. Влезем ли в това нещо, започват да възникват проблемите.

2015 година е възможно най-добрата икономическа година от 2008 година насам, каза още Любомир Дацов:С най-добрите резултати, с намаляваща безработица и увеличаваща се заетост. И в това време ти да излезеш над 3% от БВП дефицит  и при това да увеличиш разходите  близо с милиард и половина отгоре при това преизпълнение на приходите – просто няма логика, това подрива доверието, че правителството може да контролира разходната част. Бюджетът от тук нататък ще се променя всяка година с 1 – 2%, защото просто толкова е икономическият растеж и инфлацията. Ако не увеличаваме данъците, няма как да има изпреварващ темп. Оттук нататък не може да се очаква чрез номинални изменения да се закърпват дупки в бюджета. Без подобряване на ефективността и въвеждане на модели, позволяващи да се търси ефективност, просто от тук нататък не може да се върви.

 

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1607