EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

2024 - почти пълно възстановяване на туризма

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

2024 - почти пълно възстановяване на туризма

mail17:05 | 26.11.2024прегледи 476 коментарикоментари 0


Институт за пазарна икономика

Българският туризъм отбелязва поредно силно лято, като данните за целия период от между май и септември сочат към паритет с периода от преди кризата при нощувките и значителен ръст на приходите. Силното представяне на сектора за пореден път подчертава извода, че специалните мерки, насочени към подпомагането, отдавна са надживели полезността си и вече трупат предимно негативи.

За целия летен период броят на реализираните в местата за настаняване нощувки за 2024 г. надхвърлят 20,3 милиона – много близо до последната предпандемична година, когато броят им беше 21 милиона. Очаквано, най-активните месеци са юли и август, когато общият брой на нощувките гравитира около 6 милиона, над 3,5 милиона са те през юни, а 3,1 милиона – през септември.

Ръстът спрямо 2023 г. е относително скромен – с 0,7 милиона, но въпреки това се запазва положителният тренд. Прави впечатление обаче промяната в структурата на нощувките – наблюдава се траен спад при тези, реализирани от чужденци (12,7 милиона спрямо 15 милиона преди пандемията), но съчетан със значително повишение при тези на българите (7,6 милиона спрямо 5,9 милиона през 2019 година). Това разместване от една страна отразява най-вероятно остатъчните ефекти на ковид-19, комбинирани с тези на войната в Украйна и Брекзит, както и ръста на доходите на домакинствата и доброто състояние на пазара на труда у нас.

На фона на догонването в броя нощувки, значителен ръст има в приходите от тях – 1,74 милиарда лева за 2024 г. в сравнение с 1,17 милиарда лева за летния сезон на 2019 г., или общ ръст от 49%. Доколкото този ръст надхвърля кумулативната инфлация през този период, можем да заключим, че при приходите от нощувки има видимо повишение не само в номинално, но и в реално изражение. Тъй като нощувките съставляват приблизително половината от общите разходи за почивка, то означава, че общите приходи на туристическия бранш по груба оценка надхвърлят 3,5 милиарда лева за активния летен сезон на 2024 година.

Регионалната динамика също е интересна. Докато на национално ниво можем вече да говорим за приближаване на паритет с пред-пандемичния период, то в двете северни морски области – Варна и Добрич – равнището им остава значително над нивата от 2019 година. Бургас, въпреки спада на чуждестранните посетители, е много близо до нивата от преди ковид, а другите области, които привличат значителен брой туристи – столицата, Пловдив, Благоевград, Пазарджик, Смолян – бележат видим ръст.

Това е резултат от отместването на фокуса на летния туризъм от морския и по-широкото застъпване на различни модели, най-вече градски туризъм, но и отразява влиянието на големите фестивали и събития, които все по-често съсредоточават посетители в различни точки на страната.

Състоянието и динамиката на туристическия бранш имат не само чисто икономическо значение, особено за регионите, където са основен двигател на местно развитие. През последните години се води постоянен дебат около въвеждането и запазването на различни мерки в подкрепа на туризма, а в момента на дневен ред е задържането на ниската стойност на данъка добавена стойност върху ресторантите.

Резултатите на целия туристически сектор обаче – както през миналото, така и това лято – ясно показват, че времето за специални мерки, помощи и отстъпки отдавна е минало, а аргументите в тяхна подкрепа изтъняват с всеки изминал ден.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg