АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
2024:30% приходи от винетки, 70% от тол такси
Българската електронна система за събиране на пътни такси е пример за успешното прилагане на иновативни технологии в областта. Това каза директорът на Националното тол управление (НТУ) д-р Георги Темелков при представянето й на годишна Конференция за таксуване на ползвателите на пътища в Брюксел, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура".
Събитието се провежда периодично и на него се обменят опит, идеи и добри практики с международни експерти в областта на пътното таксуване, ценообразуването на мобилността и интeлигентните транспортни системи.
Пред участниците във форума директорът на НТУ подчерта, че след намалението на цените на всички видове електронни винетки с 10 на сто от 1 януари 2023 г. и увеличението на тол таксите от 1 юли 2023 г. за първи път в страната реално се е променило съотношението на приходите от леки автомобили към приходи от тежкотоварни превозни средства.
Това е един от основните принципи на електронното пътно таксуване - превозни средства, които се движат повече и нанасят по-големи щети на околната среда с емисиите си, да компенсират разходите с по-високи такси. Принципът "замърсителят плаща" е в основата и на политиката на ЕС за опазване на околната среда, каза директорът на НТУ. През 2024 г. се очаква приходите от тол такси да се увеличат като брой продажби и съотношението на приходите от е-винетки да е 30 на сто спрямо 70 на сто от тол такси.
В началото на миналата седмица от пътната агенция съобщиха, че общите приходи от пътни такси - е-винетка, тол и контролни дейности, през януари и февруари са над 155 млн. лева. Приходите от тол такси от 1 януари до 29 февруари са 91 123 733,26 лв. От тях 8 429 474,76 лв. са от маршрутни карти, а 82 694 258,57 лв. от тол декларации. От контролната дейност - наложени компенсаторни такси и актове за установяване на административни нарушения, са събрани около 4,6 млн. лв.
Tweet |
|