АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
21,8 млрд. найлонови торбички до 2030 г.



Само за миналата година онлайн търговците на модни стоки са доставили 2,9 милиарда найлонови торбички на европейските купувачи на шест водещи пазара2. Това се равнява на 7,8 милиона торбички всеки ден и свидетелства за увеличаващата се разлика между търговията във физическите магазини и онлайн търговията в усилията за намаляване употребата на найлонови торбички.
С миграцията на купувачите към онлайн пазаруването, употребата на найлонови торбички продължава да се увеличава. Анализът на Development Economics, иницииран от компанията за устойчиви опаковъчни решения DS Smith, дъщерно дружество на International Paper, разкрива, че понастоящем Обединеното кралство е най-големият индивидуален пазар за пластмасови торбички за доставка в електронната търговия3 сред големите европейски икономики4. Данните показват, че през изминалата година Обединеното кралство е използвало 150 милиона торбички повече от Германия, която е на второ място.
1 Великобритания, Германия, Франция, Испания, Италия, Полша
2 Великобритания, Германия, Франция, Испания, Италия, Полша
3 Дефиниции на торби за електронна търговия: „Вторични“ торбички се отнасят до опаковките, използвани за доставка. „Първичните“ торбички са в пряк контакт с дрехата вътре.
4 Великобритания, Германия, Франция, Испания, Италия, Полша
Анализът също разкрива, че броят на използваните торбички ще се увеличи с 47% от сега до 2030 г., в съответствие с очаквания ръст на онлайн продажби. Това означава, че до 2030 г. 4,2 милиарда пластмасови торбички ще бъдат доставени на праговете на европейските домове всяка година, като през следващите пет броят им ще достигне 21,8 милиарда.
Само 7% от торбичките, използвани за електронната търговия с модни стоки на шестте изследвани пазара, понастоящем се ползват повторно или се рециклират. Останалите 93% завършват на сметището или се изгарят. Само за миналата година този процент се равнява на 2,6 милиарда торбички. Ръстът на електронната търговия и бавният напредък при рециклирането означават, че до 2030 г. над 3,8 милиарда пластмасови торбички ще попаднат на сметища или ще бъдат изгорени.
„По наши изчисления, заедно с някои от най-големите марки в света, през последните четири години вече сме заменили повече от 1 милиард пластмасови опаковки, но все още ни остава много работа. Въпреки че пазаруването онлайн расте, търговците на дребно в електронната търговия изостават, когато става въпрос за преминаването към по-устойчиви опаковки. Марки като Zalando доказаха, че промяната е възможна, но има и пречка – няма достатъчно алтернативи от хартия. Затова нашата индустрия трябва да се активизира, за да ги осигури“, сподели Стефано Роси, главен изпълнителен директор на дивизия „Опаковки“ в DS Smith.
„За бизнеса ще бъде изкушаващо да се съсредоточи върху цената, но използването на пластмасови торбички също има своята цена – потребителите не ги искат, а марките рискуват репутацията си, като пренебрегват това. Смятаме, че законодателството може и трябва да бъде по-взискателно към всички нас – постепенно да премахне определени пластмаси, за да помогне за създаването на равнопоставени условия, които насърчават иновациите, инвестициите и пораждат здравословна конкуренция за замяна на пластмасата“, допълни той.
От 2020 г. Zalando, водещ европейски търговец на дребно на модни стоки и козметика, използва хартиени торбички, изработени от рециклирано съдържание и сертифицирани от FSC първични влакна.
Дейвид Фишер, директор „Логистика, устойчивост и опаковки“ в Zalando, заяви: „Преминаването от пластмасови към хартиени торбички за опаковане промени правилата на играта. След въвеждането на първите ни хартиени торби, удовлетвореността на клиентите от новите ни опаковки нарасна с 16 процентни пункта на годишна база, което ни дава увереност, че сме на прав път с хартиените торбички. Премахването на пластмасите за еднократна употреба обаче остава ключова пречка пред индустрията за електронна търговия за постигане на целите им за устойчивост. Намирането на идеалното решение е сложна задача, особено в условията, когато по-екологичните алтернативи все още не са напълно мащабируеми или може да не отговарят на минималните изисквания както по отношение на устойчивостта, така и на оперативната осъществимост.“
Преминаването към по-лесно рециклируеми материали се радва на широка подкрепа от европейските граждани. Близо три четвърти (74%) от хората на шестте големи пазара искат пластмасовите торбички да бъдат премахнати, когато има налични заместители, а над две трети (68%) от клиентите заявяват, че предпочитат да получават покупките си, опаковани в картон или хартия.
Половината от европейските купувачи казват, че се чувстват виновни за количеството пластмаса, в което идват поръчките им, и смятат, че отговорността за намаляване на употребата на пластмаса е на опаковъчните компании (41%), търговците на дребно (36%) и правителството (23%).
Проучването разкрива още интересни резултати за навиците на купувачите, като повече от половината (55%) казват, че са по-склонни да поръчат от търговец на дребно, който използва устойчиви опаковки. Поляците демонстрират най-силни предпочитания към това доставките им да бъдат опаковани в хартия или картон, а не в пластмаса (72%), в сравнение с британците (60%).
За да отговори на търсенето на по-екологични алтернативи и в партньорство с фондация „Елън Макартър“, всеки от 800-е дизайнери на DS Smith е преминал обучение за принципите на кръговия дизайн и може да оценява ефективността по отношение на рециклираното съдържание и възможността за рециклиране, което е все по-важно за най-големите световни марки.
Ди Ес Смит България ще представи своите опаковъчни иновации на Balkan eCommerce Summit 2025, водещо събитие за електронна търговия, което ще се проведе на 29-30 април в Арена София.
По време на събитието DS Smith ще представи най-новите си иновативни и устойчиви опаковъчни решения, предназначени да заменят пластмасите за еднократна употреба в електронната търговия.
Това присъствие подчертава водещата роля на компанията в областта на кръговата икономика и мисията ѝ да помага на онлайн търговците на дребно да преминат към по-устойчиви към околната среда опаковъчни продукти.
Tweet |
|