АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
22 бутилки/сек. в най-голямата микропивоварна
Най-голямата в света микропивоварна произвежда толкова бира, че ако тя трябва да изтече през река Вълтава, ще са нужни две денонощия. С уточнението, че това е най-дългата река, която изцяло протича в Чехия и е с дължина 430 км.
Става дума за чешкото пиво Budweiser Budvar, което се произвежда единствено в Ческе Будейовице, на 150 км от столицата Прага. Географското наименование ”Budějovické pivo” (“Budweiser Bier”) е официално запазено за територията на Европейския съюз и носи логото за “Защитено географско наименование” (PGI) от 2004 г.
Това означава, че пивоварната в Ческе Будейовице е единственото място в света, в което се произвежда Budweiser Budvar, както и че всяка бутилка с тази марка е бутилирана в пивоварната. Тя е четвъртият по големина производител на бира в Чехия (8,5% пазарен дял за 2014 г.) и вторият по големина износител на бира от Чехия, изнасящ продукция към 76 страни в света. Топ 10 на страните, към които изнася пивоварната са Швейцария, Хърватия, Унгария, Сърбия, Русия, Великобритания, Австрия, Полша, Словакия и Германия. Няма континент, където да не се продава тази чешка бира. През 2015 г. износът достига почти 900 000 хектолитра, което е с 10,5% повече спрямо същия период на предходната година. Продажбите на вътрешния пазар са се увеличили с 9%, надминавайки обем от 700,000 хектолитра бира. През 2015 г. пивоварната e произвела повече от 1,6 милиона хектолитра бира Budweiser Budvar, а продукцията за 120-годишната й история е нараснала 40 пъти. Всеки ден от пивоварната излизат за продажба 877 000 половинлитрови бутилки. Оборудването в сградата има пълния капацитет да пълни по 22 бутилки в секунда.
Първата продукция бира, готова за износ и продажба, е в размер на 200 хектолитра и е завършена на 7 октомври 1895 г. След идването на власт на комунистическата партия през 1945 г. пивоварната е национализирана. През 1967 г. е основано Държавно предприятие „Budweiser Budvar“, като пряк наследник на „Чешкото акционерно пивоварно дружество“. До 1989 г. обикновените чешки граждани така и не опитали известното пиво (тъй като пивоварната основно работела за износ). След политическите промени през 1989 г. (Кадифената Революция) пивоварната навлиза в период на бурно развитие, инвестиции и увеличение в общото производство. През последните 25 години производството на компанията се е утроило. През този период пивоварната е инвестирала над 4 милиарда чешки крони в развитието си Оперирала е дълго време без никакви кредити и всички инвестиции на компанията са финансирани със собствени средства.
Марката се радва на популярност и у нас. Плановете са да се увеличи дистрибуцията у нас, а цената да стане по-достъпна. „От този сезон ще предложим и наливно пиво Budweiser Budvar на българския пазар“, сподели Бранимир Братанов, маркетинг директор на Карлсберг България, който внася чешката бира.
Как се налива правилно бира демонстрира Ярослав Бром, мениджър продажби в Ческе Будейовице, който беше специален гост на събитие в София, посветено на чешката бира. По негови думи, това е важно, за да се усети автентичния вкус. Пивото се произвежда от оригинални висококачествени съставки – хмел от региона Сааз, подбран малц от Моравия, специална мая и изворна вода, добивана от артезиански кладенци на 300 метра дълбочина. Алкохолното съдържание на напитката е 5%.
Друг любопитен детайл е, че думата Budweiser идва от немското наименования на град Ческе Будейовице – Budweis. Като немски еквивалент на чешката дума Будейовице, думата Budweis е била традиционно използвана сред немски говорещото население от 14-ти век насам и днес дори е възприета като официален превод на името на града. Думата BUDVAR произхожда от комбинацията между две думи - "Budějovický" (идващо от „Будейовице ") и "Pivovar" („пивоварна"). BUDĚJOVICKÝ PIVOVAR BUDVAR. Търговската марка BUDVAR е регистрирана през 1930 г.
Споровете около търговската марка също са с „богата история” и продължават повече от 100 години. Отнасят се за оригиналната чешка бира и нейната (не твърде автентична) aмериканска имитация. Budweiser Bier, произведена в Ческе Будейовице, е официално изнасяна към САЩ още от 1872 г. Въпреки това, ситуацията с търговската марка в много страни все още е предмет на спор между Budweier Budvar National Corporation и Anheuser Busch. От 2000 година насам, общо 124 дела са приключени, като 88 от тях са спечелени в полза на пивоварната Budweiser Budvar. Самият Адолф Буш, основателят на американския бирен гигант Anheuser Busch, свидетелства пред районния съд на Южен Ню Йорк по споровете за марката още през 1894 г.:
„Идеята беше проста – да произведем бира със същото качество, цвят и вкус като тази, която се произвежда в Будейовице или Бохемия.”
Факт е обаче, че чехите са успели да запазят марката си и дори да я превърнат в туристически продукт - сяка година над 51 000 туристи посещават пивоварната.
Tweet |
|